Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan Dönüşü Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlarken gündeme dair açıklamalar yaptı.

27.10.2021-11:23 - (Son Güncelleme: 27.10.2021-13:20)Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan Dönüşü Gazetecilerin Sorularını Yanıtladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yurda dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başkan Erdoğan, Azerbaycan ilişkileri, büyükelçi krizi, Cumhur İttifakı ve ABD ile F-35 sorularına cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan ziyareti ile ilgili açıklama yapan Başkan Erdoğan, Azerbaycan'a, İlham Aliyev'in daveti üzerine gittiğini belirtirken ziyaretin iyi geçtiğini aktardı. Başkan Erdoğan açıklamalarına şu şekilde devam etti; "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in davetiyle gittiği Azerbaycan ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada "Verimli bir şekilde tamamladık. Kardeş Azerbaycan’ı son olarak haziran ayında ziyaret etmiştim. İlham Kardeşimle, Şuşa’nın ardından bu defa da işgalden kurtarılan Füzuli ve Zengilan’da bir araya geldik. Ziyaretimizde, Azerbaycan’ın, işgalden kurtarılan topraklarında hayata geçirdiği yeniden imar ve kalkınma çalışmalarını yakından gördük. Bölgedeki ekonomik kapasitenin canlandırılmasına, ulaştırma hatlarının ihyasına ve yenilerinin inşasına dair faaliyetleri birlikte incelemiş olduk. Azerbaycan’ın başarılarıyla, en az Azerbaycanlı kardeşlerimiz kadar biz de mutlu oluyoruz. Türkiye olarak, bu projelerin parçası olduğumuz için gurur duyuyoruz."

Soru: İran son dönemde 'İsrail'i buraya getirdiniz' bahanesiyle Azerbaycan'ı tehdit ediyor, diğer taraftan da Ermenistan ile yeni iş birliği arayışlarına girerek sanki sizin ve Sayın Aliyev'in çabalarını baltalamaya çalışıyor. Siz bunu nasıl yorumluyorsunuz?

"İlham Bey ile bu konunun da müzakeresini yaptık. İlham Bey kararlı bir duruş içerisinde ve o kararlı duruşundan da herhangi bir taviz vermiyor. Dedi ki: 'Bizim İsrail'e yönelik verilmiş bir tavizimiz yok. Biz İsrail ile her türlü mal mübadelesi içerisinde adım atabiliriz. Farklı ülkelerle nasıl adım atıyorsak burada da aynı şekilde İsrail ile bu tür ilişkilerimiz vardır ve bundan sonra da olacaktır. Bu konularda da ülkeler birbirlerinin karar mekanizmalarını etkilememeli, etkileyemez. Temennimiz odur ki İran da burada aklıselimle hareket ederse İran ve Azerbaycan arasında herhangi bir sıkıntı yaşanmamış olsun."

BÜYÜKELÇİLER ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE UYMAK ZORUNDA

Osman Kavala'nın serbest bırakılması için 10 büyükelçinin yaptığı ortak açıklama ile ilgili sorulan "Aslında sizin yaptığınız bu çıkış, Davos'taki 'one minute' çıkışına benzeyen bir çıkış olarak nitelendirildi. Ne yaşandı bu süreçte? Biden ile görüşme öncesinde Amerika Birleşik Devletleri'nden geri adım mantığındaki adım, süreci nasıl etkileyecek? Bundan sonrası için süreç nasıl olmalı?" sorusuna Başkan Erdoğan şu şekilde cevap verdi; 

"Bizim atmış olduğumuz adım birilerine gövde gösterisi değil, sadece Türkiye'de görev yapan büyükelçilerin Türkiye'nin iç işlerine müdahil olmaması anlamındadır. Herhangi bir büyükelçi görev yaptığı ülkenin iç işlerine müdahale yetkisine sahip değildir. Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesini bunların benden daha iyi bilmeleri lazım. Çünkü büyükelçilerin kendileriyle ilgili bu tür sözleşmeleri adım adım uygulaması lazım, adım adım takip etmesi lazım. Kaldı ki sen Türkiye'de görev yapıyorsun, Türkiye'de görev yapan bir büyükelçinin, Türkiye'nin bir kabile devleti olmadığını bilmesi lazım. Türkiye gibi böyle kadim bir tarihe sahip olan bu ülkede görev yapan büyükelçinin neyin, nereye varacağını çok iyi bilmesi lazım. Eğer bunu bilmiyorsa Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesini onlara hatırlatmış olduk. Olay bu kadar basit. Tabii Amerika'nın büyükelçisi de bu işe karıştığı için herhalde Biden nezaket gösterisinde bulundu ve ilk açıklama oradan geldi. Zaten Amerika'dan açıklama gelince diğer 9 tanesi de ona tabi olmak suretiyle bu iş böylece kapanmış oldu."

BAŞKAN ERDOĞAN: BENİM KİTABIMDA GERİ ADIM ATMAK YOK

Dış basında yer alan "Erdoğan krizden kaçtı, geri adım attı" gibi haberleri nasıl yorumluyorsunuz sorusu üzerine Başkan Erdoğan şu yanıtı verdi; Ben nasıl geri adım attım? Ben taarruzdayım. Benim kitabımda geri adım atmak yok"

BİZ BİLDİĞİMİZİ OKURUZ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden Osman Kavala'yı serbest bırakın talimatı gelirse nasıl bir tutum izlersiniz? Beklentileriniz nelerdir? sorusuna yanıt veren Başkan Erdoğan şu sözleri söyledi; "Benim herhangi bir beklentim yok. Benim sadece tek beklentim var; biz bildiğimizi okuruz. Konsey bildiğini mi okur, okusun. Onlar ne okuyor, dinleriz, görürüz. AİHM'inkini de Konsey'inkini de dinleriz. Dinledikten sonra da biz üzerimize düşeni yaparız. Gereği neyse bunu yapacağız. Ben, Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olarak bu makamda bulunduğum sürece üzerime düşen görevi dört dörtlük yaparım. Acaba şu ne der, bu ne der, bunlara hiç bakmam. Benim aldığım terbiye bu, yetişme tarzım bu. Ölene kadar da aynen bu istikamette devam ederim, devam edeceğim."

CHP'NİN DAHA ÇOK FIRIN EKMEK YEMESİ LAZIM

Gazetecilerin Kemal Kılıçdaroğlu ve muhalefetin büyükelçiler olayı hakkında sizi eleştirmesini nasıl yorumluyorsunuz sorusuna cevap olarak Başkan Erdoğan şu sözleri söyledi; "Bunlardan biri de geçmişte Bakü'de büyükelçi olarak görev yapmıştı, şimdi CHP'de güya siyaset yapıyor. İlham Bey ile konuşurken o bile 'Ben bu adamı bir daha bu kapıdan içeri sokmam' dedi. Çünkü Azerbaycan'a da ihanet etti. Sen önce bir defa büyükelçilik yaptığın ülkenin siyasetine saygılı olmayı öğren. Bunu öğrenmedi ki bu adam. Şu anda da rastgele işte nasıl olduysa siyaset yapıyor. Biz bu tür siyasetçileri cepten çıkarıyoruz. Bunların siyaseti öğrenmeleri için daha çok fırın ekmek yemeleri lazım. Bunlar büyükelçilik yapmış, siyasetçilik değil. Siyasetçilik başka bir şey, büyükelçilik başka bir şey."

BAŞKAN ERDOĞAN JOE BİDEN'LA GLOSGOW'DA GÖRÜŞME GERÇEKLEŞECEK

Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirecek misiniz? sorusuna yanıt veren Başkan Erdoğan şu sözleri kaydetti; "Büyük ihtimalle Roma'da değil ama Glasgow'da görüşmemiz olacak. Bu görüşmede de tabii ki en önemli maddemiz; malum bizim F-35 konumuz var. F-35'le ilgili olarak bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yapmış olduğumuz bir ödeme var. Bu ödemeyle ilgili olarak da tabii ki bunun bize geri ödeme planının nasıl olacağını kendileriyle görüşmemiz gerekecek. Bu konuda mükaleme ne getirecek ne götürecek; onu kendileriyle görüşerek öğreneceğiz. Alt düzeyde aldığımız bazı bilgiler var. Bize F-16 verme konusunda gelen bazı bilgiler… Bize gelen bilgi, bunlarla bu işi ödeme gibi bir plan olduğu yönünde. Bu doğru mudur, değil midir; bunları kendilerinden öğreneceğiz. En üst düzeyde de bunu tabii benim Sayın Biden ile konuşmam isabetli olacaktır. Eğer böyleyse ona göre bir anlaşma yoluna gitmiş olacağız."

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal