Cumhurbaşkanı Erdoğan Açılışını Yaptı: Avrupa'nın En Büyük Kağıt Fabrikası Olacak!

Avrupa’nın en büyüğü olacak kağıt fabrikasının açılışında konuşan Erdoğan, tesisin ülkemizde 250 milyon dolarlık kağıt imalatını sonlandıracağını dile getirdi.

15.01.2022-14:43 - (Son Güncelleme: 15.01.2022-18:20)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı KİPAŞ Kağıt Fabrikası’nın açılış törenine katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Erdoğan, ‘Aydın Söke'de faaliyete geçen bu tesis önemli bir gelir kapımız olacak. 550 milyon dolarlık yatırım olan bu ilk etapta 800 kişi istihdam edecek. Ülkemizin 250 milyon dolarlık kağıt ithalatını sonlandıracak bu tesis aynı zamanda 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirecektir. 450 milyon dolarlık cari açığın kapanmasını sağlayacak’ dedi.

Aydın'da Avrupa’nın en büyüğü olacak kağıt fabrikasının açılışında konuşan Erdoğan, tesisin ülkemizde 250 milyon dolarlık kağıt imalatını sonlandıracağını dile getirdi. 

1400 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Tesisin istihdama da katkı sağlayacağını ifade eden Erdoğan, Avrupa’nın en büyüğü olacak kağıt fabrikasının açılışında şunları kaydetti; ‘Yüzde 40'ı tamamlanan 2. etap için 440 milyon dolarlık bir yatırım öngörülüyor. Toplamda 1400 kardeşimiz buradan evine ekmek götürecek. Tesisin önemli bir özelliği daha mevcut. Tesisimiz Türk ekonomisinin yeşil dönüşümüne de katkı sağlayacak. Kullanacağı elektriği de kendisi üretecek tesisimiz doğa da katkı sağlayacak.’

TÜM YATIRIMCILARA DESTEK OLMAYA DEVAM EDEĞİZ

Avrupa’nın en büyük kağıt fabrikası olma niteliği taşıyan kağıt fabrikasının açılışına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihracat eden tüm yatırımcılara destek vermeye devam edeceklerini belirterek şu ifadeleri kullandı; ‘KİPAŞ holdingin bu yatırımı destekliyoruz. Bu yatırıma çeşitli destekler sağlıyor. Oluşturduğu ekonomik ve sosyal katkı göz önüne alındığında, bu tesisin aldığı destekler hakkıdır. Firma sahiplerinden beklentim 2. etap yatırımı en kısa zamanda tamamlayarak üretime başlamalıdır.


Kağıt pek çok medeniyetin kurulup gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Kağıt üretimi sektöründe 80 binden fazla vatandaşımız istihdam ediliyor. Diğer pek çok sektörle var olan beraberliği sayesinde oldukça katma değer üretiyor. Bu alanı stratejik sektör olarak belirleyerek, önemli destekler vermeye başladık.’

YENİ BAŞARI HİKAYELERİ YAZMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye’nin dış ticaretinin 500 milyar dolara ulaştığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Türkiye salgına rağmen 2.7 milyon ilave istihdam oluşturan bir ülkedir. Türkiye 205 ülke ve bölgeye ihracat işlemleri yapan bir ülkedir. Avrupa Birliği ile ticarette net 7,7 milyar dolar fazla veren bir ülkeye ‘domates ithalatçısı’ demek, ‘saman ithalatçısı’ yaftası vurmak; cehaletten öte bir saygısızlıktır, hakarettir, bühtandır. Türkiye KİPAŞ holding gibi şirketlerimizin gayretleriyle büyüyor güçleniyor dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek için ilerliyor. Önümüzdeki dönemde de yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğiz. Türkiye'yi hak ettiği yere hep birlikte getireceğiz’ dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal