Coronavirüs İle İlgili Heyecan Veren Çalışma

11 Mart’ta Türkiye’yi de etkisi altına alan Coronavirüs’ün mutasyona uğrayıp uğramadığını belirlemek amacıyla çalışmalar başlatıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmaların 1 ay içerisinde tamamlanması bekliyor. Çalışmanın sonuçlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklayacak.

03.08.2020-10:05 - (Son Güncelleme: 03.08.2020-10:01)Coronavirüs İle İlgili Heyecan Veren Çalışma

Coronavirüs’ün Türkiye’de mutasyona uğrayıp uğramadığını araştırmak üzere Sağlık Bakanlığı bir çalışma başlattı. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı'nda Doç. Dr. Gülay Korukoğlu ve ekibi, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden yaklaşık 4 aydır toplanan örnekler üzerinde çalışmaya başladı. Doç. Dr. Korukluoğlu, ‘Türkiye'de şu an virüsün mutasyona uğradığını söylemek için erken. Kolay bir virüs değil. Benim meslek hayatımda karşılaştığım en zor virüslerden biri bu’ açıklamasında bulundu.

'YAP-BOZUN YÜZDE 60 TANI, YÜZDE 40'I İLERİ ANALİZ'

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarı Sorumlusu Doç. Dr. Gülay Korukluoğlu, viral hastalıklarda tanısal kapasitenin tek başına genellikle yeterli olmadığını, bunun bir Yap-Boz olarak düşünülürse yüzde 60'lık bir kısmı oluşturduğunu söyledi. Özellikle ülkenin sağlık politikalarının meydana getirilmesinde ve tüm bilgilerin güncellenmesinde 'virüsün parmak izini çıkartmak' diye tanımlanabilecek bir sekanslama yöntemi olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Korukluoğlu, ‘Sekanslama sonucunda elde edilen bilgilerin ayrıntılı analizi de Yap-Boz'un kalan yüzde 40'lık bölümünü oluşturuyor ki tamamı uygulandığında yüzde 100'lük tam ve doğru bir sistem kurulabilsin’ dedi.

‘VİRÜSÜN NEREDEN GİRDİĞİ VE NASIL YAYILDIĞI ÖNEMLİ’

Doç. Dr. Korukluoğlu, virüsün moleküler epidemiyolojisini izlemek, yani vücuda nereden girip ne şekilde yayıldığını, hangi bölgelerde kümelendiğinin araştırılmasının son derece önemli olduğunu belirterek, ‘Bizim bu konuda laboratuvar olarak kendi içimizde bir yapılanmamız var ki; alt bölge laboratuvarlarımız ile çalışmamız söz konusudur. Bu alt bölge laboratuvarları, Türkiye'deki tüm bölgeleri temsilen bize düzenli olarak kendi pozitif buldukları örnekleri paylaşırlar. Biz de bunları 'hücre kültürü' dediğimiz bir yöntemle çoğaltırız. Böylece elimizde 'sekanslama' dediğimiz ileri analizleri yapabilecek bir örnek havuzu oluşturabiliriz’ şeklinde konuştu.

'4 HAFTA SONRA KAMUOYU İLE PAYLAŞILIR'

Doç. Dr. Korukluoğlu, virüs stoğunu oluşturmak için yapılan çalışmaların Mart ayında başladığını belirterek, 2Burada zaman önemli. Örneğin mart ayındaki virüsle haziran ayındaki virüs aynı mı, nisan ayında Karadeniz bölgesinden gelen virüsle Güneydoğu'dan gelen virüs aynı karakteristiği mi gösteriyor gibi farklı zamanların temsiliyeti bu konu için önemli oldu. Bu virüs çalışmasının havuzlama kısmı yaklaşık 3.5- 4 aydır yapılıyor. Ama teknik olarak bunun işlenmesi ve ileri analizlerinin başlatılması da geçen hafta itibariyle başladı. Ve bundan sonra bu konudaki çalışmaların neticesi 4 hafta kadar sürecek ve bunun neticesi de kamuoyu ile paylaşılır’ dedi.

'VİRÜSÜN MUTASYONA UĞRADIĞINI SÖYLEMEK İÇİN ERKEN'

Şu anda Türkiye'de virüsün mutasyona uğradığını söylemek için erken olduğunun altını çizen Doç. Dr. Korukoğlu, ‘Yani virüs kolay bir virüs değil. Benim meslek hayatımda karşılaştığım en zor virüslerden biri bu. Virüsün hem kendisinin kinetiği hem de enfeksiyon dinamikleri gerçekten sıra dışı. Dolayısıyla ben şu an 'virüste mutasyon vardır o yüzden daha hafif seyrediyor' ya da 'virüste mutasyon yoktur ondan dolayı bizde hep aynı gidiyor' gibi bir şeyi şu anda söyleyemem. Bunun mutlaka bu çalışmalar sonucunda bilimsel gerçekler ışığında deklare edilmesi gerekecektir ki zaten sanıyorum bizim çalışmamızı takiben bu açıklama da bakanımız tarafından yapılır’ şeklinde konuştu.

'MUTASYONLA BAĞDAŞTIRILABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMEDİM'

Türkiye'de Coronavirüs kaynaklı ölüm sayılarının vaka sayılarına oranla düşük olmasının virüsün mutasyona uğrayıp uğramaması ihtimaliyle ilgili olmasına ilişkin ise Doç. Dr. Korukluoğlu ‘Ben aslında bunun mutasyonla bağdaştırılabileceğini çok düşünmedim. Ben tedavi ayağı ve tedavi protokolleri oluşturulması ayağında iyi bir yanıt verdiğimizi düşünüyorum.

Bilim Kurulu'nda ilgili bütün tarafların bir arada çalışması, bu konuyla ilgili tüm gelişmelerin yakından izleniyor olması son derece önemli oldu. Uygulanan tedavi protokollerinin düzgün ve son bilimsel gerçekler ışığında seçilmiş olduğunu düşünüyorum. Ondan dolayı bunun birebir mutasyon ile ilgili ilişkilendirilebileceğini çok düşünmüyorum’ diye konuştu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal