Çocuklarda görülen kanser belirtileri nelerdir, en çok hangi kanser türü görülüyor?

Kanser hastalığı halk arasında hızla yayılırken, yaş ortalaması da epey bir düştüğüne dair uzmanlar uyarıda bulunuyor. Çocuklar arasında en çok görülen kanser türleri ise; löseminin birinci, beyin tümörlerinin ikinci, lenfomanın ise üçüncü sırada yer aldığı belirtiliyor. Bu haberimizde 'çocuklarda kanser türlerini' sizler için araştırdık. İşte detaylar...

15.02.2024-16:26 - (Son Güncelleme: 15.02.2024-17:53) Çocuklarda görülen kanser belirtileri nelerdir, en çok hangi kanser türü görülüyor?

Uzman isimlerin yayınladığı verilere göre, dünyada her yıl 300 bin, Türkiye'de ise yaklaşık 3 bin 500 ya da 4 bin çocuğa kanser tanısı konulduğu, hastalığın görülme sıklığı açısından löseminin birinci, beyin tümörlerinin ikinci, lenfomanın ise üçüncü sırada yer aldığı ifade ediliyor. Ankara Etlik Şehir Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Şule Yeşil, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü dolayısıyla, açıklamada bulundu. 

Her yıl dünyada 300 bin kanser çocuk vakası!

Doç. Dr. Şule Yeşil, hücrelerin anormal şekilde kontrolsüz çoğalmasının kanser olarak isimlendirildiğini belirterek, kanser erişkinlerde olabileceği gibi çocuklarda görüldüğünü aktaran Yeşil, dünyada her yıl 300 bin, Türkiye'de ise yaklaşık 3 bin 500 ila 4 bin çocuğa kanser tanısı konulduğunun bilgisini paylaştı. Yeşil, "Lösemi, çocukluk çağı kanserlerinin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Erken tanı çok önemli!

Çocuklarda en çok görülen kanser türleri

Günümüzde yapılan araştırmalar ve önemli çalışmalar neticesinde erken tanı ve tedavide kaydedilen gelişmeler sayesinde çocuklarda kanserin tedavi edilebilen önemli oranlarda iyileşen hastaların olduğunu aktaran Yeşil, özellikle gelişmiş ülkelerde tedavide başarı oranının yüzde 80'in üzerine ulaştığını kaydetti. Türkiye'de ise tedavi başarı oranının yüzde 70'leri bulduğunu ifade eden Yeşil, "Tedavide başarıyı etkileyen en önemli etkenlerden biri erken teşhistir. Erken teşhis edilerek tedavisi başlanan hastalarda tedavi başarı oranları daha da artmaktadır" dedi.

Çocuklarda kanser belirtileri nelerdir?

Erken teşhis için bazı belirtilere dikkat çeken Doç. Dr. Şule Yeşil, ebeveynlerin dikkatli ve özenli davranmaları gerekli görüldüğü taksirde doğrudan doktora başvurmalarına işaret ederek, sözlerini şöyle devam etti: "Çocukluk çağı kanserlerinde bu belirtiler, açıklanamayan kilo kaybı, kemik ağrısı, yürümeye başlamış olan çocuğun yürümeyi reddetmesi, halsizlik, yorgunluk, kansızlık, son dönemde sık enfeksiyon ve iyileşmeyen enfeksiyonun görülmesi, kolay morarma, karın şişliği, vücudun herhangi bir yerinde ele gelen şişlik şeklinde olabilir. Bu belirtilere karşı duyarlı olunmalıdır. Bunun yanı sıra boyunda, koltuk altında, kasık bölgesinde ele gelen bezeler, özellikle sabahları olan şiddetli baş ağrısı ve eşlik eden fışkırır tarzda kusma, son dönemde olan kişilik değişiklikleri ve okul başarısında düşme, yürüme bozukluğu, denge problemleri, göz bebeğinde parlaklık, gözde kayma ve çift görme de çocukluk çağı kanserlerinin belirtileri arasındadır."

İlk 5 yaşta çocuğunuzu dikkatli gözlemleyin!

Çocuklarda en çok görülen kanser türleri

Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar bize gösteriyor ki, çocukluk çağı kanserlerinin görülme sıklığının erkeklerde kızlara oranla bir miktar daha fazla olduğunu belirten Yeşil, farklı yaş gruplarında ise farklı kanser türlerinin görüldüğünü sözlerine ekledi. Yeşil, "İlk 5 yaşta embriyonel tümörlerle (karın içi ve beyin tümörleri sık karşılaşılıyor. Özellikle ilk bir yaşta karında şişlik halinde dikkatli olunmalı ve hastaneye başvurulmalı. Bunun dışında 1-4 yaş arasında lösemiler öne çıkıyor. Bu durumda çocuklarda aşırı yorgunluk, kemik ve bacaklarda ağrı olduğunda hekime başvurulmalı. Yine 0-20 yaş arasında lösemiler ve lenfoma görülme sıklığı artıyor. Bu yaş grubunda lenfoma bulguları açısından lenf bezindeki büyümeler de hekim tarafından takip edilmeli''uyarısında bulundu.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Tedavi yöntemleri hakkında da bilgiler sunan Yeşil, kanser tedavilerinde;  kemoterapi, radyoterapi, cerrahi, kök hücre nakilleri veya bunların kombinasyonunun kullanıldığını belirterek, son yıllarda birçok kanser tedavisinde kullanılmaya başlanan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi esasına dayanan immünoterapinin de tedavi seçenekleri arasında yer aldığını açıkladı.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal