Çin'den ABD'ye Sert Tehdit: Pekin Olimpiyatları'na Diplomatik Boykot Uygulanırsa Sert Karşılık Veririz!

ABD’nin gündeminde yer alan Pekin Kış Olimpiyatlarını boykot etme düşüncesine karşı sert bir açıklamada bulundu

06.12.2021-16:43 - (Son Güncelleme: 07.12.2021-09:16) Çin'den ABD'ye Sert Tehdit: Pekin Olimpiyatları'na Diplomatik Boykot Uygulanırsa Sert Karşılık Veririz!

Çin, ABD’nin yapacağı olası bir boykot durumunda yapacağı sert önlemler konusunda uyarıda bulundu. Çin, ABD'nin şubat ayında yapılacak Pekin Kış Olimpiyat Oyunlarını diplomatik boykot uygulaması halinde bu ülkeye yönelik “sert karşı önlemler” alınacağı tehdidinde bulundu. Pekin yönetiminin, ekonomik gelişimini ve teknolojik gücünü sergilemek için Olimpiyat Oyunları'nı bir araç olarak kullanacağı değerlendirmesinde bulunuluyor. Ancak Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, ABD'nin üst düzey katılımda bulunmaması adımı nedeniyle Washington'daki yetkililerin 'gösteriş yapma amacı' taşıdığını iddia etti. Zhao, bu adımın 'açık bir siyasi provokasyon' olacağını dile getirdi ancak Pekin'in Washington'a nasıl bir karşılık vereceği konusunda detay vermedi. "Amerikalı politikacılar, davet edilmeden, tamamen tribünlere oynayarak ve gösteriş yaparak Pekin Kış Olimpiyatları'na yönelik sözde diplomatik boykotlarını abartmaya devam ediyor." diyen Çinli Sözcü Zhao, , "ABD tarafı kendi yolunda gitmeye kararlıysa, Çin, sıkı karşı önlemler alacaktır." ifadelerini kullandı.

ABD OLİMPİYATLARI BOYKOT EDERSE SERT KARŞILIK VERİRİZ

ABD’nin gündeminde yer alan Pekin Kış Olimpiyatlarını boykot etme düşüncesine karşı sert bir açıklamada bulundu. ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta yaptığı açıklamada, Çin'deki 'insan hakları ihlalleri' nedeniyle Pekin Kış Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulamayı düşündüklerini söylemişti. Biden'ın uygulamayı düşündüğü boykot, Amerikalı sporcuları kapsamıyor. Diplomatik boykotu destekleyenler, Çin'in insan hakları konusundaki zayıf siciline atıfla hak aktivistleri, siyasi muhalifler ve etnik azınlıklara yönelik kötü muamelesini aklamak için oyunları kullandığını söylüyor.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal