Büyümeye Devam! Türkiye'de Sanayi Üretimi 17 Aydır Yükseliyor

Türkiye ekonomisi cari fazla verdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretim verisini açıklarken, Merkez Bankası da Ekim ayı cari işlemler hesabını yayımladı. Konuya ilişkin detaylar heberimizde…

13.12.2021-11:51 - (Son Güncelleme: 13.12.2021-14:52)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Merkez Bankasından gelen verilere göre, Türkiye’de sanayi üretimi 17 aydır yükselişini devam ettirirken yüzde 8,5 ile beklentilerin çok üzerinde artarken, cari işlemler ise Ekim ayında 3,16 milyar dolar fazla verdi.

TÜRKİYE EKONOMİDE YÜKSELİŞE DEVAM EDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretimi ile ilgili ilişkin açıklarken, Merkez Bankası da Ekim ayına ilişkin cari işlemler hesabını yayımladı. Yayımlanan bu veriler doğrultusunda Türkiye'de sanayi üretimi 17 aydır yükselişine devam ederken, yıllık bazda yüzde 8,5 ile beklentilerin çok üzerinde bir artış gösterdi. Cari işlemler hesabı ise Ekim ayında 3,16 milyar dolar fazla verdi. 

SANAYİ ÜRETİMİ YILLIK %8,5 ARTTI

Sanayinin alt sektörlerine ilişkin(2015=100 referans yıllı) inceleme yapıldığında, 2021 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %9,2, imalat sanayi sektörü endeksi %9,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %3,5 artış gösterdi.

SANAYİ ÜRETİMİ AYLIK %0,6 ARTTI

Sanayinin alt sektörlerine ilişkin bir inceleme yapıldığında, 2021 yılı Ekim ayına ait madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %0,3 düşüş gösterirken, imalat sanayi sektörü endeksi ise %0,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %0,1 artış gösterdi. Cari işlemler hesabı Ekim ayında 3,16 milyar dolar fazla verirken, Ekim ayında beklenti 2,5 milyar dolar fazla verileceği yönünde idi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı: Bir önceki yılın Ekim ayında 93 milyon ABD doları açık veren cari işlemler hesabı, bu yılın aynı ayında 3.156 milyon ABD doları fazla verdiği ifade edilirken, bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 15.425 milyon ABD doları olmuştur dendi. Bu gelişmede, bir önceki yılın aynı döneminde 1.289 milyon ABD doları açık veren ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret dengesinin bu ayda 146 milyon ABD doları fazla vermesi ve hizmetler dengesi kalemi kaynaklı net girişlerin 1.843 milyon ABD doları artarak 3.863 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olduğu ifade edildi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı, bir önceki yılın Ekim ayında 3.106 milyon ABD doları fazla vermişken, bu ay 7.721 milyon ABD doları fazla vermiştir denildi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler bir önceki yılın aynı ayına göre 1.336 milyon ABD doları artarak 3.025 milyon ABD doları olarak gerçekleştiği bildirildi. Birincil gelir dengesinden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 190 milyon ABD doları artarak 985 milyon ABD doları olarak gerçekleştiği yine ifadeler arasında idi. Bir önceki yılın aynı ayında 29 milyon ABD doları net çıkış kaydeden ikincil gelir dengesi kaleminde, bu ayda 132 milyon ABD doları net giriş gerçekleşmiştir şeklinde ifade edildi.

FİNANS HESABI

Yapılan açıklama da doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişlerin 337 milyon ABD doları olarak gerçekleştiği bildirildi. Bir diğer yandan, Portföy yatırımları 2.220 milyon ABD doları tutarında net çıkış kaydettiği ve alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 55 milyon ABD doları ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 400 milyon ABD doları net satış yaptığı görüldüğü bildirildi. Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, bankalar 1.240 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir. Diğer yatırımlar altında, yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 806 milyon ABD doları net azalış kaydetmiştir denildi. Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 708 milyon ABD doları ve Türk Lirası cinsinden 691 milyon ABD doları net artış olmak üzere toplam 1.399 milyon ABD doları net artış kaydettiği yapılan açıklama ile bildirildi. Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili olarak; bankalar, Genel Hükümet ve diğer sektörler sırasıyla 575 milyon ABD doları, 61 milyon ABD doları ve 328 milyon ABD doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir. Resmi rezervlerde bu ay 1.480 milyon ABD doları net artış gözlenmiştir şeklinde ki ifadeler ile açıklama son buldu.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal