Büyük Selçuklu Ne Zaman Nerede Kuruldu?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi ile gündeme gelen Büyük Selçuklu Sarayı nerede? Büyük Selçuklu Devleti nerede, ne zaman kuruldu? gibi soruların yanıtları merak ediliyor. Uzun bir hikaye ve geçmişe sahip olan Büyük Selçuklu Devleti ne zaman ve nerede kuruldu? Büyük Selçuklu Sarayı nerede?

26.01.2021-11:10 - (Son Güncelleme: 26.01.2021-11:10)Büyük Selçuklu Ne Zaman Nerede Kuruldu?

Büyük Selçuklu Devleti'nin ne zaman kurulduğu ve Büyük Selçuklu Sarayı'nın nerede olduğu araştırılıyor. Geçmişte önemli bir yere sahip olan Büyük Selçuklu ne zaman kim tarafından kuruldu?

BÜYÜK SELÇUKLU NASIL KURULDU?

Çağrı Bey, Dandanakan Zaferi'nin ardından kardeşinde keskin bir zeka gördü ve kardeşini hükümdar tayin etti. Böylece Büyük Selçuklular, kazanmış olduğu bu zafer ile birlikte devletleşme sürecine de başlamıştı. 

Büyük Selçuklular devletleşme sürecinde Merv'i de başşehir ilan etti. Ardından kurultaylar düzenledi ve fetih hareketi düzenlenecek olan topraklara vezirler ile yetkililer tayin edildi. Oğuz Türkleri'nin Kınık boyundan gelen Büyük Selçuklular Türkmenistan'da bulunan Merv şehrini ele geçirdiler. Bununla birlikte 1038'de Gazneliler, Büyük Selçuklular'a karşı ikinci büyük yenilgisini yaşamıştı.

Yenilgi yaşayan Gazneliler, Nişabur kentinden çekilmeye mecbur kaldı. Büyük Selçuklular da bu kenti ele geçirdikten sonra egemenliğini ilan etti. Hemen ardından da Tuğrul Bey sultan ilan edildi. Büyük Selçuklu Devleti bu şekilde kurulmuş oldu.

BÜYÜK SELÇUKLU SARAYI NEREDE?

Büyük Selçuklu Devleti günümüz İran sınırları içinde kalan İsfahan kentinde kuruldu. Ancak Selçuklular İran topraklarına göç edinceye kadar Orta Asya’da yaşadılar.

SELÇUKLU DEVLETİ NASIL YIKILDI?

Selçuklu Türkleri, yerleştikleri topraklarda son derece güçlendiler. Hatta öyle ki, Bizans gibi köklü bir imparatorluk bile onlarla başa çıkamadı.

Fakat Melikşah'ın hükümdarlığı ardından Selçuklular zayıflamaya başladı. Güçlü bir lider başa gelmediği gibi, Haçlı Seferleri başladı. Bu nedenle de 'Büyük' Selçuklu Devleti yıkıldı. Büyük Selçuklu Devleti küllerinden ise Anadolu Selçuklu Devleti doğdu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR