Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Cildinizi siyah noktalardan ve sivilcelerden arındırmak istiyorsanız, cildinizin daha sorunsuz ve güzel görünmesine yardımcı olan buhar banyosu pürüzsüz bir görünüm için buhar banyosu yapmalısınız. Buhar banyosu nasıl yapılır? Buhar banyosunun faydaları nelerdir?

03.03.2021-16:57 - (Son Güncelleme: 03.03.2021-16:57)Buhar Banyosunun Faydaları Nelerdir?

Yüz temizliğinin yanı sıra solunum problemini tedavi etmek amacıyla da tercih edilebilen buhar banyosu; stresi azaltmakla meşhurdur. Baş ağrılarını dindiriyor, kas ağrılarına iyi geliyor, bronşit, astım gibi solunum yolu problemlerini iyileştirir.

Buhar banyosu nasıl yapılır?  Buhar banyosu sonrası cilt bakımı başlıklı bu yazımızda buhar banyosunun çeşitlerinden bahsettikten sonra faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

BUHAR BANYOSU NEDİR

Buhar banyosu burun tıkanıklığı ve grip olan kişiler tarafından sıkça yapılan yüksek ısılı tedavi yöntemlerden biridir. Bir diğer kullanım alanı ise cilt bakımı yapmak için sıcak suyu yüze tutarak cildin gözeneklerini açmak ve temizlemek için sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biridir.

BUHAR BANYOSU NEDİR?

Buhar banyosu burun tıkanıklığı ve grip olan kişiler tarafından sıkça yapılan yüksek ısılı tedavi yöntemlerden biridir. Bir diğer kullanım alanı ise cilt bakımı yapmak için sıcak suyu yüze tutarak cildin gözeneklerini açmak ve temizlemek için sıklıkla tercih edilen uygulamalardan biridir.

YÜZE BUHAR BANYOSU NASIL YAPILIR

Gözenekleri açmanın  ve derinlemesine bakımın en kolay yöntemlerinden biridir. Yüz buharı; yüzdeki kan dolaşımını hızlandırır ve cildimizi kirlerden arındırır. Yüz buharının hemen ardından cilde uygulanan nemlendirici maske ise buhar banyosundan daha verimli bir sonuç elde edebilmenizi sağlıyor.

-Bir tencerede 3-4 bardak su kaynatın.

-Su kaynadığında ve sudan buhar çıkmaya başladığında yüzünüzü bu buharda bekletin. Ancak yüzünüzü çok fazla da buhara yaklaştırmayın.

-Buhar banyosundan istediğiniz sonucu alabilmek için işlem öncesinde makyajınızı yüzünüzden çıkarın ve cildinize peeling ve tonik uygulayın. Yani buhar banyosu öncesi cildinizi temizleyerek, işleme hazır bir hale getirin.

-Bitki çaylarının gücünden yararlanarak, buharın cildinize daha hızlı bir şekilde nüfus etmesini sağlayabilirsiniz.

-Buhar banyosu için kaynattığınız suya bir miktar limon, nane; papatya ve lavanta; sandal ağacı ve bergamot ekleyebilirsiniz.

-10 dakika boyunca cildinizi buharda bekletin. Bu sürede başınızı bir havlu ile sarmayı da unutmamanız gerekiyor.

YÜZE YAPILAN BUHAR BANYOSUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Cilt gözeneklerini açan buhar banyosu, bir yandan da cildi sivilce ve siyah noktalardan arındırıyor. Özellikle yağlı bir cilt tipiniz bulunuyorsa, cildinizi aşırı yağdan arındırmak adına haftada birkaç kez olacak şekilde buhar banyosu yapabilirsiniz.

Kan dolaşımını hızlandıran buhar banyosu, bu özelliği sayesinde cildin nefes almasını sağlıyor. Cildi canlandırarak, solgun ve mat bir görünümden kurtulmanıza da katkıda bulunuyor.

Yüz kaslarını gevşeten buhar banyosu, üzerinizdeki stresi atmanıza da olanak tanıyor.

BUHAR BANYOSUNUN CİLT SAĞLIĞI İÇİN FAYDALARI 

Buhar banyosunun cilde faydaları olduğu cilt bakım uzmanları tarafından dile getirilmiştir. Cilde derinlemesine temizleyen en etkili yöntemlerden biri olan buhar banyosunun cilde faydaları ise;

-Ciltte oluşan siyah noktaları yok eder

-Yağlı ve karma ciltlerin mutlaka haftada 1 defa yapmaları tavsiye ediler

-Makyaj artıklarının ciltten atılmasını sağlar

-Yüze buhar banyosu sivilce ve akne oluşmasını önler

-Kan dolaşımını hızlandırır

-Bitkisel yağların cilde daha iyi etki etmesini sağlar

-Yüzde ve alın bölgesinde bulunan fazla yağları yok eder

-Ölü deriyi ciltten atar

-Kırışıklıkların azalmasını sağlar

-Cildi derinlemesine temizleyen en etkili yöntemdir

İLİŞKİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR