Brent petrol düşüşe geçti: Akaryakıt fiyatlarında değişim bekleniyor

Dün 84,49 dolara kadar yükselen Brent petrol varil fiyatı günü 84,31 dolar seviyelerine tamamladı. Bugüne de düşüşle başlayan Brent petrol fiyatı, 84,20 dolar seviyelerinden işlem görmeye devam ediyor. Brent petrolde yaşanan düşüşün akaryakıt fiyatlarına da indirim getirmesi bekleniyor.

02.03.2023-10:16 - (Son Güncelleme: 02.03.2023-17:23) Brent petrol düşüşe geçti: Akaryakıt fiyatlarında değişim bekleniyor

Son günlerde düşüş eğiliminde olan Brent petrol varil fiyatı, bugüne de düşüş ile başladı. Saat 09.40 itibariyla 84,20 dolar seviyelerinden işlem gören petrol fiyatları dünün kapanışına göre yüzde 0,13 oranında azaldı. Brent petroldeki düşüşün akaryakıt fiyatlarına da indirim getirmesi bekleniyor. 

Brent petrol düşüşe geçti

AA’da yer alan habere göre; Fiyatlardaki düşüşte, dünyanın en büyük petrol tüketicilerinden ABD'nin ham petrol stoklarında yaşanan artış ve küresel talep belirsizlikleri etkili oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1 milyon 200 bin varil artarak 480 milyon 200 bin varile yükseldiğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 440 bin varil artacağı yönündeydi.

Brent Petrol Son Dakika

Petrol stokları arttı fiyatlar düştü

Ham petrol stoklarında yaşanan artış, ülkede talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskıladı.

Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden Almanya'da enflasyonun şubat ayında beklenenden fazla artması ve alınan önlemlere rağmen gıda ve enerji fiyatlarının yükselmesi Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz artışlarına devam edeceğine yönelik beklentileri artırarak fiyatları baskılayan başka bir unsur oldu.

Dün Almanya'da açıklanan enflasyon verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubatta yüzde 8,7 artışla beklentileri aştı.

Öte yandan, Çin'de artan ekonomik aktivite ve olumlu imalat verileri, ülkenin büyümeyi destekleyici adımlar atacağına yönelik beklentileri kuvvetlendirerek fiyatların aşağı yönlü hareketini kısıtlıyor.

Çin'de açıklanan imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) beklentileri geride bırakarak Kovid-19 salgını öncesi seviyeye çıktı. Buna göre, Çin'de imalat sanayi PMI 50,1'den 52,6'ya ve hizmet sektörü PMI 54,4'ten 56,3'e yükseldi.

Tahminlerin üzerindeki veriler, ülkede petrolde daha güçlü talep toparlanması beklentilerini destekledi.

Brent petrolde teknik olarak 84,53 ile 84,67 dolar aralığının direnç, 84,18 ile 83,97 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal