Böbrek Taşına Neden Olduğu Ortaya Çıktı!

Böbrekler, yaşamın devam edebilmesi için atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Son araştırmalara göre uzmanlar bazı besinlerin böbrek taşına neden olduğunu ortaya çıkardı. Böbrek taşına hangi besinler neden olur? Böbrek taşının düşmesi için neler yapılmalıdır? İşte haberin detayları...

13.08.2020-11:04 - (Son Güncelleme: 13.08.2020-11:50)Böbrek Taşına Neden Olduğu Ortaya Çıktı!

Böbrek taşı düşürmek, doğum sancısı kadar zorlu bir süreçtir. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Murat Gökçe, böbrek taşlarının ne olduğunu ve korunma yöntemlerini değindi. Hangi besinlerin böbrek taşına sebep olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

BÖBREK TAŞI NEDİR, NASIL OLUŞUR?

Besinlerle vücuda aşırı alınan ya da vücutta oluşan maddelerin kandaki yoğunluğu artarsa, böbreklerden süzülerek idrara geçen miktarda doğru orantıda artış gösterir. Vücuda alınan su miktarı azaldığında ya da su kaybının arttığı durumlarda ise daha az miktarda ve daha fazla yoğunlukta idrar oluşur.

Bu nedenlerden dolayı böbreklerden süzülen tuzlar, atık ve kimyasal maddelerin idrardaki yoğunlukları belirli bir eşik değerini aşınca kristalleşir. Kalsiyum, oksalat ve ürik asit maddelerinin kristalleşmesi sonucu birbirine yapışarak kumları ve bu kumlarda birleşerek böbrekteki taşları oluşturmaktadır.

BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Böbrek taşının belirtilerine detaylı olarak bakacak olursak; böbrek taşının büyüklüğüne, yerine ve tıkanma yapıp yapmadığına göre farklılık göstermektedir. Böbrek taşının en sık rastlanan belirtisi, böbreğin olduğu bölgedeki ağrıdır. Taş, böbrek içinde kaldığı ve üst idrar yoluna girmediği sürece herhangi bir belirti göstermez. Biraz büyük taşlar hastalarda hafif yan ağrısı şeklinde kendini hissettirebileceği gibi bazen ağrı çok şiddetli kriz yaşamaya neden olabilmektedir.

Genellikle taş böbrekten hareket edip üreter denilen üst idrar kanalına girince ağrıların şiddeti ani artış gösterir. Bu ağrının nedeni taşın idrar yolunu tıkaması sonucunda böbrek ve taşın gerisinde kalan idrar kanalının şişerek gerilmesinden kaynaklanır.

Bunun yanında taşın neden olduğu diğer problem enfeksiyondur. Taş bir yabancı cisim olduğundan idrarda enfeksiyon yaparak ve antibiyotik tedavisinin etkisini azaltarak böbrek iltihabına ve dolayısı ile yüksek ateş oluşmasına sebep olur.

BESLENMEYE DİKKAT EDEREK TAŞI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Ali Murat Gökçe, böbrek taşı oluşumundan koruyacak, kolayca uygulayabileceğiniz yöntemleri şu şekilde sıraladı:

BOL SIVI TÜKETİN

Günde 2.5 litre civarında sıvıyı belli aralıklarla tüketin. Su haricinde limonata, portakal suyu ve greyfurt suyu gibi C vitamini içeren meyve suları da taş oluşumunu engellemeye yardımcı olmaktadır. Taze sıkılmış meyve suları tercih edin ve konsantre meyve sularının taş hastalığı riskini artırabileceğini unutmayın.

Limon ve portakal, idrarın asitliğini gideren sitrat maddesini yüksek oranda içerdiğinden portakallı limonata içmek böbrek taşı ağrısına iyi gelecektir. Elma, lif içerdiğinden böbreğin süzme işlemini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Probiyotik bir besin olan yoğurt böbrek için oldukça faydalıdır. Yüksek lif içeren bal kabağı toplumumuzda yaygın olarak tüketilmese de sayısız faydası olan bir besindir. Böbrek taşı tedavisinde destekleyicidir, taşların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

TUZ KULLANIMINI MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZALTIN

Fazla tuz tüketimi bağırsaklardan kalsiyum emilimini artırır. Bu da böbreklere daha fazla miktarda kalsiyumun gelmesine sebep olarak, taş oluşum riskinin artmasına neden olur. Ayrıca fazla sodyum tüketimi idrarda kalsiyum miktarının artmasına sebep olarak böbrek taşı riskini arttırır, sodyum içeren gıdalardan uzak durulmalıdır.

Bu yüzden çok tuzlu gıdalar tüketmeyin. Günlük beslenmede; sebze, meyve ve ekmekte de tuz olduğunu unutmayın. Bu nedenle sebze yemeklerini ekstra tuz ilave etmeden yapın.

Patates cipsi, hamburger, dondurulmuş hazır gıdalar, işlenmiş gıdalar, tuzlu atıştırmalıklar, tuzlu peynirler, hazır çorbalar, tuzlu yemişler gibi yüksek sodyum içerikli konserve ve hazır gıdalardan uzak durulmanızda yarar vardır.

KALSİYUM İHTİYACINIZI KARŞILAYIN

Beslenme programınızda yeterli kalsiyum alınması çok önemlidir. Süt ve süt ürünlerinin yer almadığı diyetler, taş oluşum riskini artırdığı için kalsiyumdan yoksun beslenme programlarını uygulamamalısınız.

Çünkü ihtiyacınız olan kalsiyumu besinlerden almazsanız oksalat seviyesi yükselecek ve böbreklerde taş oluşumu riski artış gösterecektir.

BÖBREK TAŞI RİSKİNİ OLUŞTURAN YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Bazı yiyecekler özellikle böbreklerde taş oluşumuna sebep olur. Böbrekte taş oluşumu yönünden en riskli maddelerden biri de oksalat olup tüketimi kısıtlanmalıdır.

Siyah çay, kahve, alkol, pancar, soya, çikolata, kakao, kuru incir, karabiber, fındık, maydanoz, haşhaş tohumu, ıspanak, çilek, böğürtlen gibi besinler yüksek miktarda oksalat içermektedir. Ayrıca kolalı ve gazlı içecekler fosfat içerdiğinden yine taş oluşum riskini artıracaktır.

Limon ve zeytin yağından oluşan karışımlar böbrek taşı tedavisinde de tercih edilmektedir. Limondaki sitrik asit sayesinde kalsiyum kaynaklı böbrek taşlarını kolayca düşürebilirsiniz

Isırgan otu ve yaban mersini ile hazırlanan karışımlar idrar yolları iltihabını azaltmada etkilidir. Aynı şekilde böbrek taşlarını küçülterek vücuttan atılmalarını kolaylaştırırlar.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR