BM'den Filistinliler İçin "164 Milyon Dolarlık" İnsani Yardım Çağrısında Bulundu

Birleşmiş Milletler, Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı, geçen ay İsrail’in 11 gün süren hava saldırıları sonrası Filistinlilere yönelik insani yardım ve iyileştirme için 164 milyon dolarlık yardım çağrısı yaptı.

22.06.2021-22:19 - (Son Güncelleme: 22.06.2021-22:19)BM'den Filistinliler İçin "164 Milyon Dolarlık" İnsani Yardım Çağrısında Bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarrec, düzenlediği basın toplantısında bir çağrıda bulundu:

"Bugünkü çağrı, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria ve Gazze'deki Filistinli mültecilerin erken iyileştirme ihtiyaçlarına ek olarak, 10-31 Mayıs arasındaki dönemde Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) tarafından Gazze ve Batı Şeria'da uygulanan acil müdahale önlemlerini içeriyor." 

''MARUZ KALDIKLARI TRAVMANIN ETKİSİ DEVAM EDECEK'

Dujarrec, 164 milyon dolarlık yardım çağrısının UNRWA’nın 19 Mayıs’ta yaptığı ilk 38 milyon dolarlık acil yardım çağrısına da dahil olduğunu kaydetti. Son çatışmanın Gazze halkı ve Filistinli mülteciler üzerindeki yıkıcı etkiler bıraktığını söyleyen sözcü, "Maruz kaldıkları bu travmanın etkisi devam edecek." ifadelerine yer verdi.

SALDIRILAR 10 MAYIS'TA BAŞLAMIŞTI

İsrail'in işgal ettiği Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlayan saldırıları, Hamas ile varılan ateşkes sonucunda 21 Mayıs'ta sona ermişti.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılar esnasında 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere 254 Filistinli yaşamını yitirmiş, bin 948 kişi yaralanmış, binlerce bina tamamen yıkılmış ya da kullanılamayacak vaziyete gelmişti.

1949’da BM Genel Kurulunun aldığı karar ile Ürdün, Suriye, Lübnan, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki mültecilere yardım ve koruma sağlamak gayesi ile kurulan UNRWA’nın halen 5,4 milyon mülteciye hizmet sağladığı ifade ediliyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR