Blue Origin, 20 Temmuz'da Uzaya Turist Gönderecek

Blue Origin adlı şirket, müzayede satışa sunduğu bilete en yüksek teklifi veren kişinin 20 Temmuz’da uzaya gönderilecek ekibe dahil edileceğini açıkladı.

06.05.2021-14:02 - (Son Güncelleme: 06.05.2021-14:02)Blue Origin, 20 Temmuz'da Uzaya Turist Gönderecek

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin, Elon Musk'ın SpaceX'i kadar ünlü olmasa da, uzay alanındaki çalışmalarıyla ön plana çıkıyor.

Blue Origin, uzaya turist götürmek için geliştirdiği yeni New Shepard adlı uzay mekiğini geçtiğimiz ay test etmişti.

Şirket, şimdilerde ise ilk uzay turistlerini fırlatmayı amaçlıyor.

EN YÜKSEK TEKLİFİ VEREN UZAYA GİDECEK

Blue Origin, uzay turizmi roketi New Shepard biletinin müzayede ile satışa sunulduğunu ve en yüksek teklifi veren kişinin 20 Temmuz’da uzaya uçacak ilk ekibe katılabileceğini açıkladı.

Yolcular yörüngeye kadar çıkmadan, uzayın sınırı kabul edilen 100 kilometreye kadar dikey olarak yükseldikten sonra inişe geçecek.

‘100 KİLOMETREDEN DAHA FAZLA UZAKLAŞAN 569 KİŞİ OLDU’’

Blue Origin Astronot Satışları Direktörü Ariane Cornell, "Bugüne kadar yeryüzünden 100 kilometreden daha fazla uzaklaşan yalnızca 569 kişi oldu. Fakat bunu dramatik bir şekilde değiştirmek üzereyiz." dedi.

UCUŞA JEFF BEZOS’UN KATILABİLECEĞİ İDDİA EDİLDİ

Uçuşta Jeff Bezos'un da yer alabileceğine dair söylentiler var. Cornell, bu yöndeki sorulara ise herhangi bir yanıt vermedi.

ŞİRKET HEDEFLERİNE ULAŞABİLMİŞ DEĞİL

Blue Origin, SpaceX ve diğer şirketlerin geçtiği birçok dönüm noktasına henüz ulaşamadı. Özellikle, şimdiye dek çoktan başarmayı planladığı yolcu uçuşlarından hiçbirini yapamadı.

Ancak 20 Temmuz'da gerçekleşecek yolculuğun başarılı olması durumunda şirket, tarihinde oldukça önemli bir kilometre taşını geride bırakacak.


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR