BKM Coronavirüs Dolandırıcılarına Karşı Uyardı

Bankalararası Kart Merkezi, insanların korku, kaygı, merak benzeri duygularını kullana dolandırıcıların, coronavirüs için bağış toplama adı altında, sahte siteler üzerinden hijyen ürünleri satma benzeri bahaneler kullandığını bildirdi.

10.04.2020-13:27 - (Son Güncelleme: 10.04.2020-13:18)BKM Coronavirüs Dolandırıcılarına Karşı Uyardı

Bankalararası Kart Merkezi, insanların korku, kaygı, merak benzeri duygularını kullana dolandırıcıların, coronavirüs için bağış toplama adı altında, sahte siteler üzerinden hijyen ürünleri satma benzeri bahaneler kullandığını bildirdi.

Bankalararası Kart Merkezi'nden (BKM) gelen açıklamada, bütün dünyayı etkisi altına alan coronavirüs pandemisiyle beraber, dolandırıcılık çalışmalarında

yeni yolların ortaya çıkmaya başladığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Telefonla ya da sahte sosyal medya hesapları üzerinden sizinle iletişime geçerek, faiz indirimi, borç öteleme, aidat iptali gibi birtakım vaatlerle bankacılık ve kredi kartı bilgilerinize erişebilir, sizi sahte internet sitelerine yönlendirebilir, sizden şifre ve kişisel bilgilerinizi talep edebilirler. Sahte siteler üzerinden eldiven, maske, dezenfektan, kolonya ve benzeri ürünlerin satışını yaparak, şifre ve kişisel bilgilerinizi almak isteyebilirler. Salgını fırsat bilen dolandırıcılar yardımseverlik duygularını istismar ederek sosyal medya üzerinden yardıma muhtaç kişiler için 'yardıma muhtaç kişiler var', 'acil yardım fonu oluşturuldu' gibi söylemlerle bağış toplama çağrısı yapabilirler.

Finans kuruluşları güvenlikle ilgili her türlü önlemi alsa da kişisel verilerin güvenliğiyle ilgili özellikle kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor. Çünkü ülkemizdeki dolandırıcılığın yüzde 86 gibi büyük bir bölümü, sosyal mühendislik yöntemleriyle yani kullanıcıların duygularına hitap eden yöntemlerle yapılıyor. Dolayısıyla dolandırıcılığa karşı tedbir alma konusunda en büyük iş kullanıcılara düşüyor."

Siber güvenlik uzmanlarının 6 önerisinin bulunduğu açıklamada, mesaj ile e-postalardaki linklerin kontrol etmeden tıklanılmaması gerektiğinin altını çizildi.

Coronavirüs ile alakalı sahte sayfalarta, kampanyalara ve reklamlara karşı dikkat edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, "Coronavirüs salgınına yönelik bağışlarınızı devlet kurumlarına yapın. Banka veya devlet kurumlarından yapıldığı iddia edilen aramalarda arayan numaranın doğruluğunu internetten teyit edin. Şifrelerinizi, kişisel ve finansal bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. İki adımlı doğrulama özelliğini destekleyen internet sitelerinden alışveriş yapmayı tercih edin." denildi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR