Birçok kişi fark etmiyor: Elektrik faturasını ikiye katlayan bu hatayı sakın yapmayın

Çağımızın olmazsa olmaz mutfak eşyaları arasında yer ala buzdolabı bizler için büyük bir rahatlık sağlıyor. Yiyeceklerin bozulmasını engelleyen buzdolapları gece gündüz demeden hiç kapanmadan kullanılıyor. Son zamanlarda elektrik faturasının ikiye katlanmasıyla buzdolabı kullanımında yapılan hatalar fark edilir hale geldi. Peki, buzdolabı kullanırken elektrikten nasıl tasarruf edebiliriz İşte cevapları:

02.02.2023-10:27 - (Son Güncelleme: 02.02.2023-17:24) Birçok kişi fark etmiyor: Elektrik faturasını ikiye katlayan bu hatayı sakın yapmayın

Evlerimizin her köşesinde kullanılan elektronik ev eşyaları yanlış kullanım sonucunda elektrik faturasını kabartabiliyor. Bunu önlemenin ise birkaç yolu mevcut. Bu yöntemleri takip ederek sizde faturalınızı düşürebilirsiniz. İşte adım adım uygulamanız gereken yöntemler:

Mutlaka contaları kontrol edin

Buzdolabını kullanırken en çok göz önünde tutmanız gereken detaylardan biri ise sürekli açılıp kapanırken kullanılan kapı contalarıdır. Kapı contalar bozulduğunda tamir ederseniz contalar sıkıca kapanır ve soğuk içeride kalmasını sağlar.

Tasarruf edin

Buzdolabının kapağını kapatın ve contaların arasına bir kağıt sıkıştırın. Folyoyu çıkarırken eğer direnç hissederseniz, conta hala iyi durumda demektir. Ancak çok kolay bir şekilde çıkıyorsa, buzdolabınızın contasının temizlemesi veya değiştirilmesi gerekiyor anlamına geliyor.

Bir diğer uygulayabileceğini yöntem ise;

Geceleri buzdolabınızın içine bir el feneri koyabilirsiniz.  Eğer buzdolabı kağıt kapalıyken bir ışık görüyorsanız demektir ki buzdolabınız arızalı. Böyle yaparak buzdolabınızın fazla enerji tüketmesi engelleyebilir ve elektrik faturasında tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Buzdolabınızı sıcak ısı alan bir yere koymayın!

Buzdolabınızın olduğu yerde çok önemli bir husus. Bu nedenle her gün güneşe maruz kalan bir yere doğrudan bir soba veya fırın yanına yerleşmeyin. . Çünkü bu durum buzdolabının daha fazla çalışması ve daha fazla güç talep etmesi gerekir demektir. Bu nedenle, maliyetleri azaltmak için cihazı mümkün olduğunca serin ve gölgeli bir köşeye koymak gerekiyor

Dondurucu bölmesi üstte olmalıdır.

Yapılan araştırmalara göre buzdolaplarında enerji verimliliği açısından, dondurucu bölmesi üstte olanı tercih etmek gerekiyor. Daha akıllıca olan bu hareket sayesinde buzdolabınız yüzde 10 ila yüzde 25 daha az enerji tüketir. 

İkincisi, soğuk havayı yukarı doğru taşıyan ek fanlar gerektirir. Bununla birlikte, son teknolojik buzdolaplarının, alt kısmı daha hızlı soğutmak için daha yüksek yoğunluğu nedeniyle soğuk havanın alçalmasının doğal etkisini kullanır.

Eski model buzdolapları daha fazla elektrik tüketiyor. 

Yeni buzdolabı güç tüketimini yüzde 40'a kadar azaltabilir. Kuşkusuz, satın alma oldukça pahalıdır, ancak performansı daha verimli ve enerji etkisi daha optimize olacaktır.

Alman Enerji Ajansı'na göre (Chip aracılığıyla), genellikle 7°C'lik bir sıcaklık önerilir. Ama insanların çoğu cihazlarını 0 ile 5°C arasında ayarlıyor. Bilmediğiniz şey, sadece iki derecelik bir soğumanın elektrik tüketimini yaklaşık yüzde 10 oranında artıracağıdır. Ayrıca, iç duvarlarda zaten bir buz tabakası oluşmuşsa, buzdolabının buzunu hemen çözmelisiniz.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal