Bir eşi daha yok: Bayraktar TB3 dev adımlarla geliyor

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, yeni yerli teknoloji Bayraktar TB3’ün yeni fotoğraflarını paylaştı. Bayraktar, paylaşımında TB3’ün kanatlarını katlama konusunda eşsiz bir teknoloji olduğunu ve ilk uçuşuna günler kaldığını kaydetti.

27.03.2023-11:04 - (Son Güncelleme: 27.03.2023-16:45)

Sosyal medya hesabından yerli imkanlarla geliştirilen Bayraktar TB3’ün son fotoğraflarını paylaşan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, TB3’ün kanatlarını katlayabilme özelliğiyle türünün tek örneği olduğunu ifade etti. Selçuk Bayraktar, yaptığı paylaşımda Bayraktar TB3’ün ilk uçuşuna da sayılı günler kaldığını söyledi.

İlk uçuşuna günler kaldı

Selçuk Bayraktar paylaşımında, "Bugün paylaştığımız fotoğraflarda üretim hattında görünen, kanatlarını katlayabilme özelliğine sahip türünün ilk örneği olan 'balığın' ramazan öncesi çekilmiş görselleri. Büyük abisi Kızılelma'dan sonra ilk uçuşuna gün sayıyor" ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB3

Bayraktar TB3 dev adımlarla geliyor

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip silahlı insansız hava aracı sistemidir. Keşif-gözetleme ve istihbarat görevlerinin yanı sıra kanatları altında taşıdığı yerli akıllı mühimmatlarla operasyon icra etme kabiliyetine sahiptir.

Katlanabilen kanat yapısıyla helikopter gemileri ve uçak gemilerinde kullanıma uygun olarak tasarlanan hava aracı kullanıcıya deniz aşırı görevlerde silahlı insansız hava araçlarıyla operasyon icra etme kabiliyeti sunmaktadır.

Görüş hattı haberleşmenin yanı sıra görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olan Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilmektedir.

Temel Uçuş Performans Kriterleri

14 Metre Kanat Açıklığı

8.35 Metre Uzunluk

2.6 Metre Yükseklik

1450 Kilogram Kalkış Ağırlığı

125 knots-160 knots TAS Seyir Hızı – Maksimum Hız

280 Kilogram Faydalı Yük Kapasitesi

24+ Saat Havada Kalış Süresi

Gelişmiş Özellikler

Kısa Pistli Uçak Gemilerinden Kalkış ve İniş Kabiliyeti

Görüş Hattı ve Görüş Hattı Ötesi Haberleşme

Otomatik İniş ve Kalkış

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal