Bebekler Kalp Hastalığı ile Doğabiliyor

Kalp hastalığı sadece yetişkinlerde görülen bir hastalık değildir. Her yeni doğan bebekte kalp problemi görülme riski vardır. Uzmanlar bu hastalığın önceden tarama yaparak gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söylüyor. İşte detaylar...

13.08.2020-10:44 - (Son Güncelleme: 13.08.2020-10:36)Bebekler Kalp Hastalığı ile Doğabiliyor

Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Derya Çimen, bebeklerde kalp hastalıklarının önlenmesinde taramanın önemine anlatarak, her 100 doğan bebeğin bir tanesinde kalp hastalığı ile doğma riskinin olduğunu söyledi.

BEBEKLER KALP HASTALIĞI İLE DOĞABİLİR

Kalp hastalıklarının önlenebilmesi için öncelikle tanı koyulması gerektiğini belirten Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Çimen, 'Kalp hastalıkları sıklığı da her bin doğumda 12, kabaca yüzde 1 şeklinde dediğimiz zaman her 100 doğan bebeğin bir tanesinde kalp hastalığı ile doğma durumu var. Kalp hastalıklarının tanısı anne karnından itibaren fetal ekokardiyografi denilen bir işlemle konulabilir. Biz genellikle çocuk kardiyologları hastanede hizmet verenleriz. Çalıştığımız yerler çoklu doktorların olduğu özellikle kadın doğum doktorlarının da sayıca fazla olduğu yerler olduğu için kadın doğum takibindeyken bebeklerin 20. haftaya yakın ve 20. haftadan sonra anne karnındayken bebeğinin kalbinin yapılarak bu kalp hastalıklarına erkenden ulaşabiliyoruz. Anne karnındayken kalp hastalarına ulaştığımız zaman doğum yerini, zamanını belirleyerek bebeklerin daha erken tanı alarak iyileşmelerine fırsat veriyoruz ifadesini kullandı.

HER BEBEĞİN KALBİNİ İNCELEMEYİ İSTİYORUZ

Kalp doktorları olarak her bebeğin kalbini incelemeyi istediklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Derya Çimen, 'Maalesef gerek fiziki durumlar gerek bizim sayımızın az olması buna imkan vermiyor. Ancak, dediğim gibi çalıştığımız hastanelerde çocuk hekimi arkadaşların ve kadın doğumcuların sayıca fazla olması kalp hastası bebeklere ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Mesela kadın doğum takipleri sırasında ultrason eşliğinde kadın doğum doktorumuz bakarken bebekteki kalp deliği dediğimiz normalde olması gereken oluşumların olmadığını görerek bize yönlendirebiliyor. Doğduktan sonra çocuk doktoruna sarılık için veya kilo alamıyor diye gittiğinde çocuk doktoru kalbini dinlediği zaman kalp üfürümünü duyaraktan bize yönlendirebiliyor' eklinde konuştu.

KALP HASTALIKLARININ ÖNLEMEK İÇİN TARAMA ÖNEMLİ

Kalp hastalıklarının önemine hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Çimen, 'Kalp hastalıkları önlenebilir hastalıklardır, en azından bir kısmı. Kalp hastalıklarının önlenmesinde tarama çok önemli. Mutlaka anne karnındayken kalp ultrasonu incelemesiyle ve doğduktan sonra da kalpte üfürüm duyulan her bir çocuğun mutlaka bir çocuk kardiyoloji hekimi tarafından kalbinin incelenmesini önemsiyoruz' açıklamasında bulundu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal