Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram namazının nasıl kılınacağı sorusu bayrama az bir zaman kala gündem konusu oldu. Peki, bayram namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekat?

12.05.2021-10:30 - (Son Güncelleme: 19.01.2022-17:23)Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Ramazan ve Kurban bayramlarında namaz kılacak olanlar yılda iki defa bu namazların kılınması sebebiyle dönem dönem unutma ihtimalleri bulunabiliyor. Namaz öncesi imam çeşitli şekillerde hatırlatmalarda bulunsa da camiye gitmeden önce kılınışına dair bilgi sahibi olmak isteyenler araştırmalarını sürdürüyor. Sizler için bayram namazıyla ilgili merak edilenleri içeriğimizde bulabilirsiniz.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? 

Camilerde din görevlilerimiz namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını camiye gelenlere hatırlatır. Bayram namazı bayramın birinci günü sabah namazının sonrasından güneş doğduktan sonra kılınır.

Bayram namazı öncesi hatırlatmaların sonrasında müezzin kayyım nidada bulunarak bayram namazı kılmak için camiye gelenleri nasıl niyet edecekleri hususunda bilgilendirir.

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak "Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" veya bununla birlikte "Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" biçiminde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

Sırası ile imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur,

Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 2. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Sonrasında 4. Tekbir alınır ve bu sefer de eller göbek hizasında bağlanır.

İmam; gizlice "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessiz bir şekilde imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

Sonrasında tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır fakat bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin sonrasından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz bitirilir.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirler ile birlikte imam hatip minbere çıkar ve bayram hutbesini okur.

Bayram Namazı

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKAT?

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı namazları ikişer rekâttır ve kılınışları aynıdır. Bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vakti girince, ezan ve kamet getirilmeksizin imam-hatip, Ramazan veya Kurban bayramı namazına niyet eder.

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal