Bayraktar TB3 gökyüzünü fethetmeye başlıyor: İlk uçuşunu başarıyla tamamladı

Türk savunma sanayisinin en önemli projelerinden birisi olan Bayraktar TB3, ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. Detaylar haberimizde…

27.10.2023-10:53 - (Son Güncelleme: 27.10.2023-17:30)

Baykar tarafından üretilen yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB3, gökyüzüyle ilk buluşmasını başarıyla tamamladı.

İlk uçuşunu başarıyla tamamladı

Akşam’ın yer verdiğine göre; Bayraktar TB3 ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, katlanabilen kanat yapısıyla TCG Anadolu gibi kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş kabiliyetine sahip dünyadaki ilk silahlı insansız hava aracı oldu. 

Bayraktar TB3

Bayraktar TB3'ün sahip olacağı kabiliyetler bu sınıftaki insansız hava araçları açısından da önemli bir yenilik olacak.

Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine de sahip olacak Bayraktar TB3, bu sayede çok uzun mesafelerden kumanda edilebilecek.

Böylece keşif-gözetleme, istihbarat ve taşıdığı akıllı mühimmatlar ile taarruz görevlerini deniz aşırı hedeflere karşı icra ederek Türkiye'nin caydırıcı gücünde çarpan etkisi yapacak.

24 saat havada görev yapabilir

Kısa süre içerisinde Bayraktar TB2 üzerinden geliştirilen Bayraktar TB3; katlanabilir kanatlara, SATCOM faydalı yüküne, 1450 kilogram kalkış ağırlığına, 24 saat havada kalış süresine, 6 adet silah istasyonuna ve yüksek irtifada görev yapabilme yeteneğine sahip.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal