Otomobil piyasasında cazip teklifler artıyor: Sıfır ve ikinci el araçta balon söndü

Araç piyasasında yaşanan yükselişler son zamanlarda tersine döndü. Her geçen gün biraz daha gerileyen otomobiller konusunda vatandaşlar fiyatların daha da düşeceği beklentisiyle beklemeye geçti. İşte detaylar…

27.10.2023-10:26 - (Son Güncelleme: 27.10.2023-17:30)

Otomobil sektöründe yaşanan gerileme sonrası vatandaşların aklında ‘’Araç fiyatları daha da düşer mi?’’ sorusu oluştu. 

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel şu ifadeleri kullandı: "Geçmiş dönemde oluşan piyasa koşulları neticesinde, ikinci el otomobillere sıfır fiyatından daha yüksek rakamlar talep edildiği dönemler yaşadık. Haksız uygulamalar ve olağan dışı fiyat artışlarına sebep olan kayıt dışı ticaret gibi faktörlerin ortadan kaldırılması ile, sıfır araçta yaşanan bollaşma sebebiyle fahiş fiyatlamaların önüne geçildi ve otomobilde fiyat düşüşleri sağlandı. Dolayısı ile sıfır/ikinci el otomobil arasındaki fiyat makası tekrar oluşmaya başladı.

Geçiş tamamlandığında alım-satım dengesi tekrar sağlandı

Özetle hem sıfır hem ikinci el otomobil fiyatlarında bir miktar düşüş görmekteyiz. Genel olarak reel fiyatlar istendiği takdirde anlaşma aşamasında sorun olmasa da, Tüketiciler ve meslektaşlarımız geçmişte yüksek maliyetlerle aldığı otomobillerin satışı noktasında imtina edebiliyor. Ancak bu alışma ve geçiş süreci tamamlandığında, internet mecralarına reel fiyatların tam olarak yansımasıyla, alım/satım dengesi tekrar sağlanacaktır. Zira araçlar daha uygun rakamlara satılmış olmasına rağmen bu durum uygun fiyatlı otomobil alma fırsatı da sunmaktadır.

Otomobil Fiyatları

Araç fiyatları daha da düşer mi?

Otomobil fiyatları döviz kuru, enflasyon, ÖTV gibi faktörlerden doğrudan etkilenmektedir. Önümüzdeki süreçte bu faktörlerde değişim olduğu takdirde otomobil fiyatları da buna bağlı olarak yükselebilir. Ancak oluşturulan zemin sayesinde geçmişteki gibi fahiş fiyat artışları değil, daha kabul edilebilir fiyat artışları görebiliriz. Şimdiye kadar sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarında %15’e varan fiyat indirimleri sağlandı. İçinde bulunduğumuz dönem otomobil almak için oldukça cazip fırsatlar sunuyor. Dolayısı ile otomobil almak isteyen vatandaşlarımız bu dönemin sunduğu fiyatlardan faydalanarak, ister sıfır ister ikinci el otomobil alabilirler.

Fiyatlar geri çekiliyor

Otomobil fiyatlarının hızla arttığı dönemde, çok büyük oranda kayıt dışı ticaret yapan kişiler ekseninde fahiş fiyatlar talep edilebiliyordu. Esasen bu durum bir döngü olarak fiyatların da hızla artmasına sebep oldu. Ticaret Bakanlığımızın aldığı önemler neticesinde fahiş fiyatlama ortamı ortadan kaldırıldı ve otomobilde fahiş fiyat balonu söndürülmüş oldu. Dolayısı ile fazladan istenen rakamların yani fahiş fiyatlamaların geri çekildiğini görmekteyiz.

Hangi fiyatlardaki araç daha çok alınıp satılıyor?

Otomobil bir ihtiyaç. Dolayısı ile otomobil alırken dikkat edilmesi gereken unsur, kişinin bütçe ve ihtiyacına uygun olan doğru otomobili tespit etmesi olacaktır. Ülkemizde en çok C Segment aile otomobilleri tercih edilmektedir. Geçmişte dizel araçlar daha revaçta olsa da, son yıllarda dizel otomobilde üretimin azalmasıyla, benzinli otomobillerin daha tercih edildiğini görmekteyiz. Öte yandan otomatik vites önemli bir tercih sebebi. Satışlar incelendiğinde ise genellikle 400 ila 700 bin tl fiyat aralığında olan, 5 yaş ve üstü araçların daha çok tercih edildiğini görüyoruz. 1-5 yaş ve fiyatı 700 bin baremi üzeri araçlara da talep olmasına rağmen 5 yaş ve üzeri araçlara istinaden daha az talep gördüğü kayda geçmektedir.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal