Baykar'dan Muharip İnsansız Uçak Sistemi Projesinin İlk Görselleri

Baykar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) projesinin kavramsal tasarım görsellerini sosyal medya hesabında paylaştı.

20.07.2021-18:31 - (Son Güncelleme: 20.07.2021-18:54)Baykar'dan Muharip İnsansız Uçak Sistemi Projesinin İlk Görselleri

Baykar'ın sosyal medya hesabından yapılmış olan paylaşımda, ''Muharip İnsansız Uçak Sistemi (#MİUS) projemizin kavramsal tasarım görsellerini ilk kez paylaşıyoruz. Milletimize ve tüm İslam alemine sağlıklı ve mutlu bir #KurbanBayramı dileriz. #MilliTeknolojiHamlesi.'' ifadelerine yer verilerek paylaşıldı.

Baykar, 17 Temmuz tarihi içinde MİUS'a dair bazı ipuçlarının bulunduğu bir videoyu sosyal medya hesabından paylaşarak, ''Bayram hediyesi yükleniyor! 20 Temmuz'u bekleyin.'' ifadeleriyle paylaşılmıştı.

MENZİLE VARMAK MI YOLA ÇIKMAK MI?

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da 17 Temmuz tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, söz konusu videoyu paylaşarak, ''Hayatta hangisi daha değerlidir diye sorsalar... Menzile varmak mı yola çıkmak mı? Yeni bir yola, yine ilk günkü heyecanla başlamak derim... #MilliTeknolojiHamlesi'' şeklinde bir paylaşımda bulunarak kamuoyuna sundu.


Bayraktar: Hedef ilk uçuşu Cumhuriyetin 100'üncü senesinde gerçekleştirmek

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da sosyal medya hesabından Muharip İnsansız Uçak Sistemi'ne (MİUS) dair paylaşımda bulundu.

Bayraktar, ''Hedefimiz; genç mühendis ve teknisyen kardeşlerimle geliştirdiğimiz #MİUS prototipinin ilk uçuşunu Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında gerçekleştirmek, geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanarak teknolojide lider olmak!'' ifadeleri yerini aldı. 

Sosyal medya hesabından yapılan paylaşımında MİUS'a dair çektiği bir videoya da yer veren Selçuk Bayraktar, videodaki konuşmasında, ''Bugün arife günü. Yarın duyuracağımız sürprizle alakalı birçok soru geldiğini gördüğüm için bayramın ilk günü sürpriz açıklandıktan sonra yayınlamak üzere bu kısa videoyu çekiyorum. İnsansız Savaş Uçağı (MİUS) projemizin 12 yılı aşkın süredir hayalini kuruyorduk. AKINCI'nın seri üretime geçip olgunlaşmasıyla birlikte son dönemde çalışmalarımız hız kazandı. Geliştirdiğimiz bu projenin devam eden kavramsal tasarımlarını paylaşmış oluyoruz. Halihazırda dünyada bu alanda geliştirme çalışmaları yürütüyor. İnsansız savaş uçaklarının, aynen SİHA'larımızda olduğu gibi hava muharebe konseptini değiştireceği, gelecekte 5'inci nesil savaş uçaklarının yerine geçeceği öngörülüyor.'' dedi.


Selçuk Bayraktar, MİUS projesini de, Bayraktar TB3'de olduğu gibi tümü ile öz kaynaklarla yürüttüklerini ifade ederek şu ifadelere yer verdi: 

''MİUS, ses hızına yakın bir seyir süratiyle görev yapacak. Sonraki prototipleri ise ses hızının üstüne çıkarak süpersonik kabiliyette olacak. 1,5 tona yakın mühimmat ve faydalı yük kapasitesine sahip olacak. Hava-Hava, Hava-Yer akıllı füzeleri ve seyir füzeleri taşıyabilecek. Radara az görünür tasarıma sahip olması için mühimmatlarını gövde içinde taşıyabilecek. Radar görünmezliğinin ön planda olmadığı görevlerde mühimmatlarını kanat altında da olabilecek. Dünyada bu alanda geliştirilmiş diğer prototiplerden farklı ve büyük bir kuvvet çarpanı oluşturacak en önemli yönü ise TCG Anadolu sınıfındaki kısa pistli gemilerden iniş ve kalkış yapabilecek olması. Katapult yardımı olmadan TCG Anadolu'dan kalkmasını hedefliyoruz. Yakalama kabloları ve kanca yardımı ile gemiye inebilecek. Hava aracımızın tasarımında dünyadaki diğer insansız savaş uçaklarından ayıran unsur ise dikey kuyrukları ve önde bulunan kanar dediğimiz yatay kontrol yüzeyleri. Bu kontrol yüzeyleri sayesinde agresif manevra kabiliyetine sahip olacak. Böylelikle önleme, kaçınma ve yakın muharebe manevralarını geliştirdiğimiz yapay zeka bilgisayarları sayesinde otonom olarak yapabilecek.''


HAVA MUHAREBELERİNDE YENİ BİR ÇIĞIR AÇACAK

MİUS'ların yapay zeka ile donatılmış akıllı filo otonomisi sayesinde dost savaş uçaklarıyla beraber görev yapabileceğini ifade eden Selçuk Bayraktar, ''Aynı akıllı filo otonomisi kabiliyeti sayesinde MİUS daha yüksek kapasiteye sahip son nesil insanlı savaş uçaklarına karşı muharebe de icra edecek. Hem insansız muharebenin getirdiği tüm üstünlükleri hem de akıllı filo otonomisi ve maliyet etkinliği ile hava muharebelerinde yeni bir çığır açacağını düşünüyorum.'' ifadelerine yer verdi.

Selçuk Bayraktar, hedefin 2023 tarihindeki MİUS prototipinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmede bulundu:

''Daha önce de ifade ettiğim ve SİHA'larımızın dünyada yakaladığı başarının anahtarı olan bir hususu tekrar vurgulamak isterim. Geleceğin yarışlarına bugünden hazırlanıp dünyanın gittiği yerde lider olmaya çalışmalıyız. Bu vesileyle milletimize ve tüm İslam alemine hayırlı bayramlar dilerim. Kurban Bayramı'mız mübarek olsun.''

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR