Başkan Erdoğan'ın Dik Duruşu Rus Medyasında Gündem Oldu!

Rusya basınında yer alan haberlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın batı ülkelerine karşı geri adım atmaması olay oldu.

26.10.2021-14:55 - (Son Güncelleme: 26.10.2021-16:30)Başkan Erdoğan'ın Dik Duruşu Rus Medyasında Gündem Oldu!

Rusya basınında yer alan haberlere göre, 10 büyükelçinin mesajına karşı duran Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında “ 10 ülkeyi dize getirdi ” şeklinde haberler çıktı.

Osman Kavala ile ilgili ortak açıklama yapan 10 büyükelçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı "İstenmeyen adam ilan ederiz"  şeklinde konuşurken açıklamasının devamında şu ifadelere yer vermişti; Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim."

BAŞKAN ERDOĞAN'IN KARARLI DURUŞU BÜYÜKELÇİLERİ ZOR DURUMDA BIRAKTI

Türkiye'nin Osman Kavala olayındaki dik duruşu karşısında geri adım atmak zorunda kalan ve ortak bildirim yaparak Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesini işaret eden Büyükelçilikler, "İç işlerinize karışmayız." açıklamaları yapmıştı. Millet İttifakı ise büyükelçiliklerin istenmeyen adam ilan edilmesine karşı çıkarak yine tarafını belli etmişti.

BAŞKAN ERDOĞAN SAVAŞI KAZANDI

Rus basınında yer alan haberlerde Başkan Erdoğan'ın kırmızı çizgisi olan iç siyasete müdahale kavramından da bahsedildi. Basında çıkan haberlerde bu durumla ilgili şöyle denildi; "İç siyasete karışılması Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Batı arasındaki 'kırmızı çizgi' 

OSMAN KAVALA NEDEN TUTUKLU?

Zengin iş adamı ve aktivist Osman Kavala, 1 Kasım 2017’de tutuklandı. Gezi Parkı olaylarının azmettiricisi, yöneticisi ve organizatörü olmakla suçlanıyor. Aynı zamanda 17-25 Aralık kumpası, FETÖ üyeliği ve 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklandı. 18 Şubat 2020 tarihinde Gezi Parkı Davası’ndan beraat eden Davala, tahliyenin hemen ardından TCK’nın 309. maddesinden yeniden gözaltına alındı. Aynı maddeden 19 Şubat’ta tutuklandı. 1 Kasım 2017’den beri Silivri Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunuyor. Gezi protestolarının azmettiricisi olmasından dolayı tutuklu yargılanan Osman Kavala hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Gezi Parkı ve Çarşı Grubu davalarının ilk duruşması dün görüldü. Zengin iş adamı Osman Kavala’nın tahliye talebi reddedildi. Yeniden görülen Gezi Parkı eylemleri ile aralarında Osman Kavala, Can Dündar ve CIA’in eski danışmanı Henry Barkey’in bulunduğu 17 kişilik davayla birlikte Çarşı taraftar grubundan 35 sanığın bulunduğu davaların birleştirildi. Birleştirilmesi sonrasındaki duruşmada, Osman Kavala’nın tutukluluğu kararı çıktı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, davaların ayrılması talebini reddetti ve davalar tek bir dava şeklinde görülmeye devam etti. Hiçbir kitlesel eylemi organize etmediğini dile getiren Osman Kavala’nın serbest bırakılma isteği reddedildi. Duruşma gelecek aya, 26 Kasım’a ertelendi. Mahkeme heyeti oy çokluğuyla tutukluğunun kararına devam etti.

MİLLET İTTİFAKI NEDEN SOROS'U DESTEKLİYOR?

Seçimlerde batı ülkelerinden nakit para desteği almak isteyen CHP Türkiye'yi her durumda yalnız bırakırken, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in  Osman Kavala'yı destekleme sebebi ise Osman Kavala'nın Meral Akşener'in kuzeni olması olarak görünüyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal