Başkan Erdoğan ve İlham Aliyev Gündeme Dair Açıklamalarda Bulundular

Başkan Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak düzenledikleri basın toplantısında birlik beraberlik mesajı verdiler.

27.10.2021-10:39 - (Son Güncelleme: 27.10.2021-11:51)

Başkan Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'da basın toplantısı düzenledi. Birlik beraberlik mesajlarının verildiği toplantıda her iki ülkenin dost değil kardeş olduğu vurgusu yapıldı.

TÜRKİYE AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ ASLA SONLANMAYACAK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaptığı açıklamalarda Türkiye ve Azerbaycan'ın her koşulda birbirini destekleyeceğini belirtirken sözlerini şu şekilde sürdürdü;  "Bizim ilişkilerimizi resmen müttefiklik seviyesine kaldırmıştır. Bugün Havalimanının açılışında bizim birliğimizi gücümüzü gösterir. Türkiye ve Azerbaycan her zaman birbirinin yanındadır. Bugün Azerbaycan halkı haklı olarak teşekkürünü bildirir. Azerbaycan'da herkes sizi sever. Bizim zaferimiz için büyük adım attınız. Siz bu yakınlarda Afrika'nın 4 ülkesinde resmi ziyarette bulundunuz. Ondan sonra buraya gelip Azerbaycan halkıyla birlikte burada olasınız. Bu kardeşlik, dostluk göstergesidir. Türkiye, Azerbaycan tüm dünyaya bir mesajdır. Bizim birliğimiz sarsılmaz ve ebedidir. Dünya çapında Türkiye-Azerbaycan kardeşliği işbirliği önemlidir. Hiç kimse Türkiye'nin öz iradesine dikte edemez. Türk halkının çıkarlarını gururunu koruyan lider buradadır. Gelecek ay Azerbaycan Türk konseyinde başkanlığı Türkiye verecek. Türk devletleri arasındaki işbirliği ve kardeşlik daha da güçlenecektir. Bütün Türk dünyası için yeni imkanlar açılacaktır."

TÜRKİYE AZERBAYCANA DESTEK OLMAYA DEVAM EDECEK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarda, birlik beraberlik mesajları verirken, Türkiye'nin Azerbaycan'a destek vermeye devam edeceğini açıkladı. Başkan Erdoğan sözlerine şu şekilde devam etti;  "4,5 aylık bir aradan sonra bu güzel bölgede Fuzili'den sonra Zenginhan'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Aliyev'e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Bugün yapmış olduğumuz ziyaretlerle kısa süre içerisinde Azerbaycan'da işgalden kurtulan bölgelerin nasıl ayağa kalktığını, geliştiğini görmek her siyasetçinin kârı değil. Çünkü en kısa zamanda ayrıldıkları topraklara artık Azeri kardeşlerim çok daha güzel bir şekilde inşa edilen bu yerlere dönme imkanını bulacaklardır. Karşımızdaki binaya bakıyoruz, kendi orjinal, kendi tarihi yapıları neyse o yapılarla inşa edilmiştir. Fuzili, Şuşa'ya gelecekte de Nahçivan'a yapılacak yolların çalışmalarını gördük. Fuzuli'de de belirttiğim gibi bu kadar kısa sürede imarda alınan mesafe hem Azerbaycan hem bölgemiz için umut vericidir. Azerbaycan dünyaya örnek verecek bir kalkınma modeliyle bu bölgeyi geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Gerek tüneller, gerek viyadükler gerek otoyollar buradaki canlılığın ne konumda olduğunu göstermesi açısından çok önemli. Türkiye olarak biz de bu çabalarda üzerimize düşeni yapmaya, kardeş Azerbaycan'a tüm imkanlarımızla destek olmaya devam edeceğiz. Kardeşimle görüşmelerimde ikili ilişkilerimizi ve bölgesel durumları ele aldık."

ERMENİSTAN İLE İLİŞKİLER NORMALE DÖNELEBİLİR

Şuşa beyannamesine dikkat çeken Başkan Erdoğan, bölgede barışın sağlanması için Ermenistan'ın samimi olması gerektiğini vurgularken, bölgede savaşsız bir geleceğin mümkün olduğun belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sözlerini şu açıklamalar ile noktaladı; "Hepsinden öte Şuşa beyannamesiyle ilişkilerimizi nasıl daha ileriye taşıyabileceğimizi konuştuk. Azerbaycan bölgenin gerçek kapasitesinin hayata geçirilmesini engelleyeni şanlı zaferiyle sona erdirdi. Kalıcı barışın sağlanması ve özlenen normalleşme yönünde ilerlenmesi için ortam elverişledir. Yeni duruma uygun hareket edilmesi gerekiyor. Biz bölgede kalıcı barış ve normalleşmeden yanayız. Gün gelecek Zengezür'den çıkıp İstanbul'a kadar gidebileceğiz. Ve bölgenin transit lojistik merkez olma konumu perçinlenecektir. Bu gelişmeden İran, Gürcistan Ermenistan dahil bu projeden yararlanacaktır. Bu meselelerde Ermenistan'ın Azerbaycan'la sorunlarını çözmede samimi bir irade sergilemesi gerekiyor. Eğer samimi bir irade koyması halinde Türkiye'nin Ermenistan'la normalleşmesi önünde bir engel kalmayacaktır. Dünyanın bu güzel bölgesinde barış içinde yaşanacak parlak bir gelecek pekala mümkündür. Ziyaretim sırasında şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverlik için kardeşim Aliyev'e ve kardeş Azerbaycan halkına teşekkürlerimi sunuyorum."

İLİŞKİLİ İÇERİKLER
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal