Başkan Erdoğan: 2013'te IMF'e Bütün Borcu Ödedik, İlişkimizi Kestik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul projesiyle ilgili açıklamasında "Biz bunu yapınca bunlar çılgına dönecekler." dedi.

02.06.2021-09:26 - (Son Güncelleme: 02.06.2021-11:28)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir TV programında gündeme dair soruları cevapladı.

Burada Kanal İstanbul projesi ile alakalı soruyu cevaplayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, projeye karşı çıkan kişilerle ilgili şu açıklamada bulundu:

"BİZ BUNLARI YAPINCA BUNLAR ÇILGINA DÖNECEKLER"

"Biz bunu yapınca bunlar çılgına dönecekler. Marmaray'ı yaptık, neyle yaptık, aynı anlayışla yaptık. Avrasya'yı aynı anlayışla yaptık. Belli bir süre işletecekler, sonra Türkiye Cumhuriyeti devletine devredecekler. Ama bunların kafası bu işe çalışmaz, bunların kafası bu işe basmaz. Yok bunlarda böyle bir araştırma."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında öne çıkan ifadeler:

"KANAL İSTANBUL PROJESİNE BAĞIMSIZLIĞIMIZIN, EGEMENLİĞİMİZİN TESİS EDİLECEĞİ STRATEJİK BİR YATIRIM OLARAK BAKIYORUZ''

"Biz Kanal İstanbul projesine bağımsızlığımızın, egemenliğimizin tesis edileceği stratejik bir yatırım olarak bakıyoruz. Haziran ayı sonunda Kanal İstanbul için ilk köprünün temellerini atıyoruz. 6 köprü yapılacak üzerine. İlk köprünün temelini atacağız ki hızlandıralım işi. Ardından beş köprü daha temeli atılacak. İSKİ'nin deplase edilecek bazı boruları var, çalışmaları yapılacak.

''200 BİLİM ADAMIYLA ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜLDÜ''

Öyle bir şehircilik projesi ki bu proje, bu kanalın her iki tarafına ben diyeyim 250'şer bin konut, siz deyin 300-500, burada şehir içinde şehir oluşacak. Biz bu proje döneminde 200 bilim adamıyla çalışmalar yürüttü arkadaşlarımız. Bu çalışmalar neticesinde biz kültürel değerlerin korunmasına yönelik planlar neler olabilir hazırlanmasını istedik, yapıldı. Kanal İstanbul projesine de kararlı bir şekilde devam ederek yerli yabancı konsorsiyumlar olmak üzere güçlü bir adım atalım dedik.

"KARANLIK DA OLSA BİR ESERİNİZ VAR MI?"

Onların hayatı bu. Ya sorsanıza bunlara köşenizde şurada burada, sizin karanlık da olsa bir eseriniz var mı? Bu eserler bir defa bir, icabında bu konutlardan geri dönüşüm olmak üzere bir imkan sağlanabilir mi? Sağlanır. Bu müteahhitlik firmalarına, ihaleye girecek olan firmalar diyecekler ki bu konutlardan elde edeceğimiz gelirlerle buranın yapımını üstleneceğiz. 

''BİR ŞEY YAPIN, BİR ESERİNİZİ GÖRELİM''

Biz kaynakların çeşitlendirilmesinden yanayız. Biz yaptığımı her işi,  kaynakların çeşitlendirilmesi suretiyle gelir kaynaklarını artıracaksın, onunla da yatırım yapacaksın. Bir şey yapın ya, bir eserinizi görelim. Biz bunu yapınca bunlar çılgına dönecekler. Marmaray'ı yaptık, neyle yaptık, aynı anlayışla yaptık. Avrasya'yı aynı anlayışla yaptık. Belli bir süre işletecekler, sonra Türkiye Cumhuriyeti devletine devredecekler.

"2013'TE IMF'E BÜTÜN BORCU ÖDEDİK"

Ama bunların kafası bu işe çalışmaz, bunların kafası bu işe basmaz. Yok bunlarda böyle bir araştırma. Ben ekonomistim. Kaynak üretmek nasıl olur, bunun üzerine çalışacaksın. Saldırmakla, hakaret etmekle falan kaynak üretilmez. Bir şey yap, yol yap, İstanbul'un her yeri delik deşik. Biz geldik, geldiğimizde 23,5 milyar dolar borç vardı biliyorsunuz, 2013'te IMF'e bütün borcu ödedik, ilişkimizi kestik. Özelliğimiz bizim bu."


YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal