Baş dönmesi diye hafife almayın: Son anda hastaneye kaldırılan kadın ölümden döndü

Mide bulantısı, baş dönme ve denge kaybı gibi şikayetlerle hastaneye giden kadının beyin damarlarında tıkanıklık tespit edildi. Yaygın görülen bu belirtilerin bazı durumlarda inmeye neden olabileceği karşısında uyarıda bulunan uzmanlar, inme belirtilerine dikkat çekti.

13.05.2022-13:43 - (Son Güncelleme: 13.05.2022-13:43)Baş dönmesi diye hafife almayın: Son anda hastaneye kaldırılan kadın ölümden döndü

Bir süredir yaşadığı denge kaybı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri yüzünden hastaneye giden Begüm Kılıç, ölümden döndü. Kontrol için hastaneye giden kadının beyin damarlarında tıkanıklık tespit edildi. Bu tür durumlarda ilk 4 santimin oldukça önemli olduğunu belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Mustafayev, erken teşhisin hayat kurtardığını belirtti.

İnme tedavisinde ilk 4 santim önemli

Eğitimci olan ve özel bir okulda müdür yardımcılığı yapan 52 yaşındaki Begüm Kılıç, bir süredir yaşadığı baş dönmesi, mide bulantısı ve denge kaybı şikayetlerinin artması üzerine hastaneye gitti. Bir süredir denge kaybı ve mide bulantısı gibi şeyler yaşadığını ancak belirtileri ciddiye almadığını ifade eden Kılıç, denge kaybının artması üzerine hastaneye gittiğini belirterek, "Şikayetlerim arasında mide bulantısı ve baş dönmesi de vardı. Ayrıca konuşma sırasında pelteklik oluyordu. Fizyolojik olarak yaşadığım bu felç durumu, tabir-i caizse sosyal yaşamımı da felç etmişti. Normalde aktif ve sosyal bir yaşamım olmasına rağmen bu belirtiler oluşmaya başladığında kendimi çuval gibi ağırlaşmış hissediyordum, aşırı yorgun ve bitkin haldeydim. Yakın çevremde damar tıkanıklığı geçiren olmadığı için belirtilerin bu kadar ciddi olabileceğini düşünemedim ve hastaneye geç başvurdum" dedi.

Belirtileri hafife almayın 

Kendisinde görülen belirtileri ciddiye almadığını ve bunun için hastaneye gitmeyi sürekli ertelediğini dile getiren Kılıç, "3 gün sonra bir nöroloji uzmanına başvurdum. Doktorum muayene ve MR incelemelerini yaptı. MR sonuçlarına göre beyin damarlarımda tıkanıklık olduğu ortaya çıktı. Hastane yatışım yapıldı ve tedavime başlandı. Taburcu edildikten sonra da denge fizyoterapisi ve medikal tedavim devam etti. Şimdi kendimi çok daha sağlıklı hissediyorum; dengemi koruyabiliyor ve daha net konuşabiliyorum. Günlük işlerimi yapıyor, ailem ve dostlarımla vakit geçirebiliyorum." Şeklinde konuşu. 

Baş dönmesi inme belirtisi olabilir

Konuşmada bozulma ve denge kaybı varsa dikkat 

52 yaşındaki kadına müdahale eden Uzm. Dr. Mustafayev, konuşma ve denge kaybı gibi durumların ciddi belirtiler olduğunu belirterek, “Beynin bir kısmına giden kan akışı azaldığında veya kesintiye uğradığında, beyin dokusunun oksijen ve besin almasını önleyen bir inme (felç) meydana gelir ve beyin hücreleri dakikalar içerisinde ölmeye başlar. İnmenin oluştuğu bölgedeki fonksiyonlarda geçici ya da kalıcı kayıplar oluşur. Bu nedenle erken müdahale oldukça önemlidir. Özellikle konuşmada bozulma, dengesizlik, vücudun bir tarafında uyuşma veya güçsüzlük, çift görme gibi belirtiler hissedildiği an, ilk 4 saat içerisinde ‘İNME’ şüphesi ile 112 Acil Çağrı Merkezi’nin aranması gerekmektedir. Hastamız Begüm Kılıç, belirtileri başladıktan 3 gün sonra tarafımıza başvurdu. Daha vahim bir tabloya dönüşmeden hastaya gerekli müdahaleleri yaptık ve tedavisine başladık. Böylece olası beyin hasarını ve diğer komplikasyonları azaltmak mümkün olabildi. Etkin tedaviler sayesinde felçten kaynaklı sakatlığın önlenmesi sağlanmış oldu” diye konuştu.

Kadınlarda inmeden dolayı ölüm oranları daha fazla

Yapılan bir araştırmada 50 ile 55 yaş üzeri kişilerde inme olasılığının daha fazla olduğu ve erkeklere oranla kadınlarda daha fazla inme vakaları rastlandığına değinen Dr. Mustafayev, "Erkeklerde inme riski de kadınlara oranla daha yüksek seyretmesine rağmen kadınlarda inmeden dolayı ölüm oranları erkeklerden fazladır. Risk faktörleri yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkilidir. Ayrıca yüksek tansiyon, sigara kullanımı, yüksek kolestrol, diyabet, uyku apnesi, kalp yetmezliği, kalp kusurları, kalp enfeksiyonu veya atriyal fibrilasyon gibi kardiyovasküler hastalıkların varlığı, genetik faktörler, Covid-19 enfeksiyonu da inme için risk oluşturan tıbbi faktörlerdir. İnme sonrası kişilerde oluşabilecek komplikasyonlar; felç ve kas hareketi kaybı, konuşma ve yutma güçlüğü, duygusal problemler, ağrı ve uyuşma, davranış değişikliğidir. Olası riskleri bertaraf etmek için uygun yaşam koşullarının sağlanması, yani sağlıklı beslenmek, hareketsizlik ve stresten uzak durmak, sigara ve alkol kullanmamak çok önemlidir” uyarısında bulundu.

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal