Bakanlıktan motokurye ve bahşişlere vergi açıklaması: Yeni uygulamalar olmayacak KDV muafiyeti yapılacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı, gelen talepler doğrultusunda bahşiş ve motokurye faaliyetlerine yönelik vergilendirme usulünde değişikliğe gitti. Bakanlığın düzenlemelerine göre iki alanda da yeni vergiler olmayacak.

22.06.2024-12:10 - (Son Güncelleme: 22.06.2024-12:36) Bakanlıktan motokurye ve bahşişlere vergi açıklaması: Yeni uygulamalar olmayacak KDV muafiyeti yapılacak

AA muhabirinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan edindiği bilgilere göre, vergilendirme kolaylıkları talep eden sektörlerin talepleri değerlendirilerek bir paket hazırlanıyor. Bu kapsamda, bahşiş gelirleri ve motokurye faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin vergilendirilmesi konusunda yeni düzenlemeler yapılıyor.

Bahşiş ve KDV sorunu

Yeme içme sektöründe bahşişlerin vergilendirilmesi, Gelir Vergisi Kanunu'na göre işverence çalışanlara dağıtıldığında ücret olarak değerlendirilmekte ve gelir vergisine tabi tutulmaktadır. Banka ve kredi kartları ile yapılan ödemelerle birlikte bahşişlerin de kartla ödenmesi, bu gelirlerin KDV'ye tabi olmasına yol açmaktadır. Sektör temsilcilerinin bu duruma çözüm talebi üzerine Bakanlık, dünya örneklerini inceleyerek yeni bir düzenleme taslağı hazırladı.

Bakanlıktan motokurye ve bahşişlere vergi açıklaması: Yeni uygulamalar olmayacak KDV muafiyeti yapılacak

Hazırlanan taslağa göre, bahşiş ödemeleri hizmet bedelinin yüzde 10'unu aşmaması şartıyla ödeme belgelerinde ayrı gösterilecek ve bu gelirler tamamıyla çalışanlara dağıtılacak. Bu ödemeler asgari ücretin brüt tutarına kadar olan kısmı için yüzde 10 gelir vergisi tevkifatına tabi olacak. Bu şekilde gösterilen bahşiş ödemeleri KDV’ye tabi tutulmayacak.

Motokurye faaliyetlerinden elde edilen ticari kazançların tevkifat usulüyle vergilendirilmesi planlanıyor. Bu kapsamda motokuryeler, defter tutma, belge düzenleme, geçici ve yıllık beyanname verme gibi yükümlülüklerden muaf tutulacak. Ticari kazanç mükellefi olan motokuryelere yapılan ödemelerden belli oranda tevkifat yapılacak ve bir takvim yılı içinde elde ettikleri gelirler belirli bir sınırı aşmazsa (bu yıl için 3 milyon lira) tevkifat nihai vergi olacak. Ayrıca, motokuryelerin hizmet ifaları KDV'den istisna tutulacak.

Hangi sektörler kapsama girecek?

Düzenleme, yeme içme sektöründeki işletmeleri, otel ve benzeri konaklama işletmelerinin yeme içme hizmeti sunan birimlerini kapsayacak. Motokuryeler için yapılan düzenlemeler ise, sektörde faaliyet gösteren tüm bağımsız çalışanları ve işverene bağlı çalışanları içerecek.

Bakanlık, vatandaşların ve sektör temsilcilerinin taleplerine yanıt vererek, bahşiş gelirleri ve motokurye faaliyetlerinin vergilendirilmesinde kolaylıklar sağlamayı amaçlıyor. Bu düzenlemelerle sektördeki vergi yükünün hafifletilmesi ve daha adil bir vergi sistemi oluşturulması hedefleniyor.

Yaren Eryılmaz
yareneryilmaz@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal