Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomasi trafiğini yoğunlaştırıyor: Putin ve Biden ile kritik zirveler yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayı içerisinde Şangay İşbirliği Örgütü, Türk Devletleri Teşkilatı ve NATO Zirvesi'ne katılacak. Erdoğan bu zirvelerde Putin ve Biden ile görüşmeler gerçekleştirecek.

22.06.2024-11:59 - (Son Güncelleme: 22.06.2024-12:09) Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomasi trafiğini yoğunlaştırıyor: Putin ve Biden ile kritik zirveler yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temmuz ayında üç büyük zirveye katılacak. İlk olarak 3-4 Temmuz tarihlerinde Kazakistan'da gerçekleştirilecek Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne iştirak edecek. Astana'da düzenlenecek bu zirvede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile de bir görüşme yapacak olan Erdoğan, Ukrayna-Rusya savaşının sona erdirilmesi için diplomatik girişimlerini sürdürecek. Ayrıca, bu görüşmede Akkuyu Nükleer Santrali ve Türkiye'de bir gaz merkezi kurulması gibi önemli projeler de masaya yatırılacak.

Temmuz ayında yoğun diplomasi trafiği gerçekleştirecek

Akşam’da yer verilen habere göre; Erdoğan, 5-6 Temmuz tarihlerinde Azerbaycan'a geçerek, Şuşa'da düzenlenecek Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Gayriresmi Zirvesi'ne katılacak. Bu zirvede, Hazar gazının Türkiye üzerinden Batıya taşınması, Türk devletleri arasındaki ticaretin artırılması ve İkinci Karabağ zaferinin ardından bölgedeki normalleşme süreci ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan diplomasi trafiğini yoğunlaştırıyor: Putin ve Biden ile kritik zirveler yapacak

9-11 Temmuz tarihlerinde ise Erdoğan, NATO Zirvesi için ABD'ye gidecek. Zirvenin ana gündem maddeleri arasında Ukrayna savaşı ve Gazze'deki durum yer alıyor. Erdoğan'ın burada ABD Başkanı Joe Biden başta olmak üzere birçok liderle ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

Son olarak, Erdoğan 20 Temmuz'da Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50. yıldönümü vesilesiyle KKTC'de düzenlenecek törene katılacak ve KKTC Meclisi'nde bir konuşma yapacak

Yaren Eryılmaz
yareneryilmaz@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal