Bakanlık dijital platformları affetmedi: Tüketici mağduriyeti sebebiyle 166 milyon lira ceza kesildi

Ticaret Bakanlığı, tüketicileri mağdur eden dijital abonelik platformlarına 166 milyon lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.

17.11.2023-09:39 - (Son Güncelleme: 17.11.2023-17:19)

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yıl içerisinde tüketicileri mağdur eden televizyon yayını, kişiye özel film, dizi, belgesel, komedi, spor gibi yayın ve içerik hizmeti sunan dijital abonelik platformları hakkında yapılan incelemeler sonucunda toplamda 166 milyon lira idari para cezası uygulandığını açıkladı.

Ticaret Bakanlığı’ndan ceza yağmuru

Müfettişlerce yapılan denetimlerde, "dijital platformlara abone olan tüketicilerin talep ve onayları alınmaksızın sözleşmelerinin yenilendiği, tüketicilerin rızası dışında kredi kartlarından para tahsil edildiği, abonelikten çıkmak isteyen tüketicilerin isteklerinin süresi içerisinde yerine getirilmediği, haksız bir şekilde ücret alınmaya devam edildiği, eksik iade ücreti ödenerek tüketicilerin mağdur edildiği" tespitlerine yer verildi.

Ticaret Bakanlığı Dijital Platform Ceza

Söz konusu haksız tahsilat ve iade süreçlerinde tüketicilere yaşatılan bu ve benzeri ihlaller dolayısıyla dijital abonelik platformlarına Ticaret Bakanlığı tarafından 166 milyon lira idari para cezası uygulandı.

Açıklamada, "Bakanlık olarak tüketici haklarının korunması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadesi kullanıldı. (AA)

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal