Bakan Şimşek, kira beyyanemesi için vatandaşlara son çağrı!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip olan ev sahiplerini uyardı. Kira beyannameleri için 5 Nisan tarihine dikkat çekti.

02.04.2024-14:07 - (Son Güncelleme: 02.04.2024-14:07)

Bakan Şimşek, kira gelirleri için denetim planlaması hazırladıklarını belirterek, çok sayıda gayrimenkul markaja aldıklarını söyledi. 1,2 milyon gayrimenkulden yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduklarını ifade eden Şimşek ‘‘Herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz’’ şeklinde konuştu.

‘‘Kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz’’

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip olan ev sahiplerini uyardı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından kira beyannameleri için son tarih hatırlatmasında bulunarak, detaylı bilgilendirmelerde bulundu. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, idari kayıtları (tapu, MERNİS gibi) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünün altını çizen Şimşek, şunlara yer verdi: ‘‘Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.’’

Kira beyyaneme süresi uzatıldı!

2023 yılı kira gelir beyannamesi için sayılı gün kaldı. 1 Mart-1 Nisan tarihleri arasında kira gelirleri olanlardan elektronik ortam üzerinden de kira beyyanemesinde bulunabilecekleri açıklanmıştı. 1 Nisan'da sona ereceği duyurulan başvurular 5 Nisan Cuma gününe kadar uzatılmıştı. Mükellefler, kira gelir beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı, Dijital Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden de işlem yaparak verebiliyor.

Kimler beyyaname doldurması gerekiyor?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip olan ev sahiplerini uyardı.

2023’te konuttan yıllık 21 bin lira, iş yerinden 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri gelir vergisi ödemesi zorunluluğu bulunuyor.

Konut kira gelirlerinde istisna bedeli ne kadar oldu?

2023 yılı içerisinde yıllık 21 bin lira ve altında mesken kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyecek. 2024 yılı için ise gelir vergisi istisnası 33 bin lira olarak açıkladı.

İstisnadan kimler yararlanamayacak?

Ticari, zirai veya mesleki kazancını beyan etmek zorunda olanlar, yıllık 21 bin liranın üzerinde konut kira geliri elde edenler, ayrı ayrı veya birlikte elde ettiği ücret, menkul sermaye, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarının gayri safi tutarları toplamı 2023 için belirlenen 550 bin lirayı aşanlar, kira gelirini süresinde beyan etmeyen veya eksik beyan edenler istisnadan yararlanamayacaklar.

Gurbetçilerin kira beyyaname durumu nasıl?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratları bakımından dar mükellef kapsamında vergilendiriliyor.

Beyanname verilmez ya da eksik beyan edilirse cezai işlem!

Bakanlık uyardı, elektronik ortamda verilmesi zorunlu olan beyannamelerin süresinde verilmemesi halinde özel usulsüzlük cezası kesilecek. Ayrıca verginin süresinde tahakkuk edilmemesi durumunda verginin bir katı vergi ziyaı cezası uygulanacak.


Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal