Bakan Dönmez beklenen tarihi açıkladı: Ayın 20’sinde karaya çıkaracağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, enerji alanında dışa bağımlılığını tersine çevirmeye başladıklarını dile getirerek, "Ayın 20'sinde doğalgazı da karada Filyos doğalgaz işleme tesislerinde buluşturacağız" ifadelerini kullandı.

08.04.2023-10:12 - (Son Güncelleme: 08.04.2023-16:43)

Zonguldak’taki Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan madencilerle yerden 173 metre aşağıda iftar yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını tersine çevirmeye başladıklarını söyledi. Bakan Dönmez, Karadeniz gazının 20 Nisan’da karada Filyos doğalgaz işleme tesisleriyle buluşturulacağı müjdesini verdi.

Türkiye’nin beklediği an geliyor

Haber7’nin haberine göre; Enerji bağımsızlığına vurgu yapan Dönmez, "Enerjide bizim üzerinde durduğumuz önemli hususlardan birisi enerjide tam bağımsız hale gelinmesi. Maalesef ülkemiz enerjide gerek doğal kaynaklar açısından gerekse diğer teknolojik açıdan dışa bağımlı bir ülke durumunda. Ama son yıllarda yapmış olduğumuz hamlelerle artık bu oranı tersine çevirmeye başladık. Gerek kömür üretimindeki artış gerekse diğer doğal kaynaklardaki ve yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlı yapılan tesislerdeki kapasite artışı bizi dışarıya karşı bağımlı olmaktan kurtarır hale geldi. Tabii ki tek arzumuz, temennimiz tam bağımsız olmak. Bunun için de en önemli araçlarımızdan birisi de doğalgazdaki yeni keşfimizin milletimizle buluşacağı an. Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi bayramdan önce arife günü ayın 20'sinde doğal gazı karada Filyos doğal işleme tesislerinde buluşturmuş olacağız." açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez Zonguldak

İlk aşamada bin işçi alınacak

TTK'da emekliliğe bağlı olarak bazı çalışanların işten ayrıldığını belirten Bakan Dönmez, "Ayrılan işçilerimizin yerine yenisini alma kararı aldık. İlk etapta bin işçimizi inşallah istihdam edeceğiz. Yakın bir tarihte de bununla alakalı duyuruları ve ilanları çıkaracağız. Yine Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'nde tam teçhizatlı, tam donanımlı yanık tedavi merkezi oluşturduk. Sekiz üniteli yanık tedavi merkezi de başta Zonguldak olmak üzere, komşu illere hizmet vermek üzere çalışır hale getirildi. Gönül ister ki tabii o ünitelere ihtiyacımız olmasın ama ihtiyacımız olduğu anda da buradan bir işçimizi veya bir vatandaşımızı daha uzak yerlere götürmeden anında tedaviye başlayalım, müdahale edebilelim. O tesisimizi de ünitemizi de Sağlık Bakanlığı'na teslim ederek çalışır hale geldi.'' diye konuştu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın kentteki bir diyaliz merkezindeki ekipmanların yenilenmesiyle ilgili çalışma yürüttüğünü belirten Bakan Dönmez, "Çaycuma'da meslek yüksekokulunda deniz sondaj eğitimi için öğrencilerimizin deneyimlerini arttırmak amacıyla sondaj kulesi kuracağız. Yani fiilen bir sondaj kulesi kurmak suretiyle oradaki gençlerimizin eğitiminde onların kullanımına sunmuş olacağız. Yine buradaki öğrenci kardeşlerimiz uluslararası standartlarda pratik eğitim alacaklar ve mezun olduktan sonra da çok rahatlıkla sahada gidip çalışabilecek yetkinliğe gelecekler." ifadesini kullandı. 

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal