Bakan Akar: Son 6 Yılda 18 bin 196 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Milli Savunma Bakanı Akar, son 6 yılda 18 bin 196 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

19.06.2021-11:15 - (Son Güncelleme: 19.06.2021-16:36)

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte seri üretim hattından çıkan ilk milli Atmaca güdümlü füzesinin test atışını yakından takip etti.

Milli gemi TCG Kınalıada korvetinden yapılan ve büyük bir başarı ile tamamlanan atışın ardından Akar, gemi personeli ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin artık uluslararası ortam içerisinde bir özne haline geldiğini ifade eden Akar, TSK’nın kendine düşen sorumlulukların arttığının bilincinde olarak faaliyetlerin sürdürdüğünü belirtti.

'KARA KUVVETLERİ 5 YILDA 13 BÜYÜK HAREKAT GERÇEKLEŞTİRDİ'

Türkiye’nin genişleyen etki ve ilgi alanına vurguda bulunan Akar, 'Proaktif çalışmalarla tüm muhtemel risk, tehdit ve tehlikelere karşı sorumluluklarımızı yerine getirdik, tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz' sözlerini kullandı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin görevlerini hukuk çerçevesinde, şeffaf bir biçimde yapmayı sürdürdüğünü dile getiren Akar, şu ifadeleri kullandı:

'Kara Kuvvetlerimizde bundan önce 2 komando tugayımız vardı, şu anda 17 komando tugayımız var. 17’si de yurt içinde ve sınır ötesinde angaje durumda. Sadece kendi hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için değil, dost ve kardeşlerimizin de hak ve hukukunu korumak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri ve bünyesindeki Kara Kuvvetleri tarafından 5 yıl içinde 13 büyük çaplı harekat başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Kara Kuvvetlerimiz şanlı tarihine bu 13 harekatın başarısını yazdırmış bulunuyor.'

'DENİZ KUVVETLERİ 20 YILIN ZİRVESİNDE'

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının faaliyetleri ile de açıklamalarda bulunan Akar, 'Deniz Kuvvetlerimiz son 20 yıldaki faaliyetlerinin zirvesine çıkmış durumda. 2020’de 200 bin saat seyir/yıl gerçekleştirmek suretiyle büyük bir başarı sağladı. 2016 ve 2015 ile kıyasladığımızda yüzde 94’lük bir artışı göstermektedir' sözlerini kullandı.

Bu başarıda emeği geçen tüm personeli kutlayan Akar, 'Enerji Bakanlığımızın sondaj ve arama gemilerimize refakat ve koruma görevlerinin yanı sıra tatbikatlar ve Libya’daki görevimiz dahil yoğun bir tempo içinde büyük bir başarıyla bu faaliyetleri sürdürmektesiniz. Denizlerde, uluslararası sularda, karasularımızda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta, kollamakta kararlıyız. Bundan taviz vermemiz söz konusu değil.' değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal