Babasını Vuran Kurşunu Boynunda Taşıyor

Gaziantepli Güneydoğu gazisi Abdulvahap Bozkurt, babasını gazi yapan kurşunu boynunda taşıyor.

27.05.2021-18:20 - (Son Güncelleme: 27.05.2021-18:20)Babasını Vuran Kurşunu Boynunda Taşıyor

Gaziantepli Abdulvahap Bozkurt, 1993 yılında görev yaptığı Hakkari Çukurca Üzümlü Karakolu'na PKK'lı teröristlerce yapılan saldırıda ‘kanas' olarak bilinen uzun namlulu silahla bacağından vurularak yaralandı. Yaralanan Bozkurt, helikopterle önce Van'a, oradan da Ankara'ya gönderildi. Yapılan müdahale ile bacağına saplanan kurşun çıkartıldı. Ameliyat öncesi doktorlardan çıkan Bozkurt, ameliyatını gerçekleştiren doktordan kurşunun kendisine verilmesini istedi.

''ÖLENE KADAR BOYNUNDA TAŞIR DİYE İSTEDİM''

Gazi Bozkurt, o anları anlatırken duygusallaşarak ''Çatışmanın yaşandığı gün karakolda 80'e yakın subay ve asker vardı. Çatışmada 5 şehit verdik, 10 yaralımız vardı. Bende o yaralıların içerisindeydim. O çatışmada örgüte önemli de bir kayıp yaşattık ama ayağımdan yaralandım. Acil olarak önce Van Askeri Hastanesine helikopterle götürüldüm, oradan da Ankara GATA'ya sevk edildim. Orada doktordan rica ettim, ayağımdan çıkan kurşunu doktor bana verdi. Bunu ilerde evlenir çocuklarım olursa onlara veririm, onlar da ölene kadar boynunda taşır diye istedim'' 

''Kolyeyi oğluma verirken çok duygusal bir hal oldu. Çocuğumda çok sevindi, bende ona tekrardan anlattım bu benim ayağımdan çıkan kurşun dedim. Oda çok mutlu oldu sevindi, öğretmenlerine, arkadaşlarına gösterdi. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz örgüte karşı çok büyük bir mücadele gösteriyor, bunu biliyoruz. Zaten terör kalmadı, teröristler yurt içinde ve dışında kalmadı'' dedi.

''ÇOCUKLARIMA DEDENİZİN HATIRASI DİYECEĞİM''

Kurşunu aldığında duygu dolu anlar yaşadığını belirten 15 yaşındaki Emir Bozkurt ise, yaşadığı mutlulukla babasına sarıldığını kaydetti. Kolyeyi ölene kadar saklayacağını ifade eden Emir Bozkurt, ''Çocuklarıma bu sizin dedenizin hatırası diyeceğim. Bu herkese nasip olmaz, onu taşıdığım için çok gururluyum, onurluyum'' dedi.

gazi babasının kurşununu boynunda taşıyan çocuk

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal