AYM Toplanıyor! HDP'nin Kapatma Davasına İlişkin İnceleme Yarın Yapılacak

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP’nin kapatılması istemiyle tekrar açılan davada ilk incelemesini önümüzdeki gün yapacak.

20.06.2021-12:39 - (Son Güncelleme: 20.06.2021-12:39)AYM Toplanıyor! HDP'nin Kapatma Davasına İlişkin İnceleme Yarın Yapılacak

Anayasa Mahkemesi tarafından HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada ilk incelemeyi yarın gerçekleşecek. Yüksek Mahkemenin eksikliklerin giderilmesi istemiyle iade ettiği HDP'nin kapatılması istemli iddianame, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca tekrar hazırlanarak AYM'ye gönderilmişti. Görevlendirilen raportörün ilk incelemeye dair iddianamenin kabulüne ilişkin olumlu yönde rapor hazırlamasından sonra heyet, önümüzdeki gün saat 10.00'da davaya ilişkin ilk incelemesini yapacak ve iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek. Genel Kurul, ilk inceleme esnasında, partinin kapatılmasına beyan, faaliyet ve eylemleri ile neden olan ve iddianamede belirtilen kişiler hakkındaki siyasi yasak talebi ile partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına önlem adına bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de incelecek. 

 SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Söz konusu iddianame, ön savunma için HDP'ye gönderilecek. HDP'nin Yüksek Mahkeme tarafından belirlenen zaman arasında ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ancak parti bu sürenin uzatılması için başvuru yapabilecek. Ek süre talebini Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin esas hakkındakini görüşünü sunacak. Bu görüş de HDP'ye gönderilecek. Daha sonra Anayasa Mahkemesince belirlenecek tarihlerde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raporun, Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak. 

15 ÜYENİN 10'UNUN OYÇOKLUĞUYLA KARAR VERİLEBİLECEK 

HDP için çıkan kapatma davasını 15 kişiden meydana gelen Anayasa Mahkemesi heyeti karar verecek. Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden dolayı partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına ilişkin devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılım sağlayan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek. Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye davet edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak. Anayasa Mahkemesinin, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete'de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 sene zamanla bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR