Avrupa’daki 24 yıllık anlaşmazlık sona erdi: Türkiye’den bir diplomasi başarısı daha

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların çoğunlukta bulunduğu belediyelerde yaşanan 24 yıllık elektrik dağıtım anlaşmazlığı, Türkiye’nin diplomasi çabalarıyla beraber sona erdi. İşte detaylar…

11.12.2023-10:00 - (Son Güncelleme: 11.12.2023-17:39)

Türkiye’nin önemli şirketlerinden Limak ve Çalık ortaklığında işletilen Kosova Elektrik Dağıtım Şirketi (KEDS) ile Sırplara ait olan elektrik şirketi Elektrosever arasında yapılan anlaşma ile birlikte yaklaşık 24 yıldır devam eden elektrik dağıtım anlaşmazlığı sona erdi.

Anlaşmayla beraber meselenin çözümü dışında Kosova ile Sırbistan arasındaki normalleşme sürecinde önemli bir engelin de aşılmasına katkı sağlayacak.

1999’dan bu yana devam ediyordu

Avrupa Birliği (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, KEDS ile Elektrosever arasında imzalanan sözleşmeyi memnuniyetle karşıladığını belirttiği X açıklamasında, bunun Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi kapsamındaki enerji yol haritasının uygulanmasında önemli bir adım olduğunu vurguladı ve katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

KEDS'ten yapılan açıklamada da Kosova'nın kuzeyindeki Kuzey Mitrovitsa, Zveçan, Leposaviç ve Zubin Potok belediyelerinde elektrik dağıtımının normalleştirilmesini amaçlayan sözleşmenin, uzun ve hassas bir sürecin ardından imzalanabilmesinden memnuniyet duyulduğu belirtildi ve katkı sağlayan taraflar tebrik edildi.

Kosova Sırbistan Elektrik

Normalleşme süreci için önemli bir adım

Türkiye de KEDS ile Elektrosever arasında imzalanan sözleşmeyi, Kosova'nın kuzeyinde elektrik dağıtım meselesinin çözümüne imkan tanıyarak normalleşme sürecine katkıda bulunan önemli bir adım olarak değerlendiriyor.

Diplomatik kaynaklara göre Türkiye, Belgrad-Priştine Diyalog Süreci'nin en önemli unsurlarından biri olan enerji konusunda Kosova ile Sırbistan arasında uzlaşma sağlanabilmesi için başından bu yana yoğun çaba gösterdi ve bölgede kalıcı barışın ancak diyalog ve uzlaşıyla tesis edilebileceği anlayışıyla diyalog sürecini desteklemeyi, tarafların talep etmesi halinde sürece yapıcı katkıda bulunmayı sürdürecek.

Kosova'da savaşın sona erdiği Haziran 1999'dan itibaren kuzeyde Sırpların çoğunlukta olduğu belediyelerde elektrik faturaları ödenmiyor ve bu maliyet, Kosova hükümetince karşılanıyordu. Resmi verilere göre yaklaşık 24 yıldır devam eden bu durumun Kosova hükümetine toplam maliyeti, 2023 başlarında 320 milyon avroya ulaştı.

Kosova ile Sırbistan arasında 21 Haziran 2022'de Brüksel'de imzalanan, 2013 ve 2015 tarihli enerji anlaşmalarının uygulanmasına yönelik yol haritasına göre, Sırbistan'ın kamuya ait enerji şirketi Elektroprivreda Srbije'nin Kosova'daki iştiraki Drustvo Elektrosever, gerekli lisansları alarak ve sözleşmeleri imzalayarak Kosova'daki Sırp çoğunluklu belediyelerde elektrik dağıtım hizmetlerine (faturalandırma, tahsilat, bakım ve yeni müşterilere bağlantı) başlayacaktı.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal