Avrupa enerji kriziyle karşı karşıya: Fiyatlar 1 haftada yüzde 44 arttı

Avrupa’da kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber gaz fiyatlarında büyük bir artış yaşanıyor. Buna göre son 1 haftada doğalgaz fiyatları yüzde 44 arttı. İşte detaylar…

14.10.2023-11:05 - (Son Güncelleme: 14.10.2023-17:07)

İsrail Filistin savaşı sebebiyle yükselişe geçen enerji fiyatları Avrupa ülkelerini düşündürüyor. Kış mevsiminin yaklaşmasıyla beraber enerji fiyatlarında büyük bir yükseliş gözlemlendi. Fiyatlar bugün yüzde 4,3 yükselişle kapanırken son 1 haftada bu oran yüzde 44 olarak kaydedildi.

Avrupa enerji kriziyle karşı karşıya

AA’nın haberine göre; Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF'de, kasım vadeli kontratlarda doğal gazın megavatsaat fiyatı dün 53 avrodan kapanmıştı.

Avrupa Enerji Krizi

Bugün 51 avro seviyesinden açılan fiyatlar, günü dünkü kapanışa göre yüzde 4,3 artışla 55,3 avrodan kapandı.

Böylece kasım vadeli kontratlarda Avrupa'da gaz fiyatları, son bir haftada yüzde 44,7 artış gösterdi.

İsrail-Filistin çatışmasının 7 Ekim'de başlamasının ardından yükseliş eğilimine giren fiyatlar, İsrail'in talebi üzerine ABD'li enerji şirketi Chevron'un Doğu Akdeniz'deki Tamar gaz sahasında üretimi durdurmasının arz güvenliğine yönelik endişeleri körüklemesiyle tırmanışa geçmişti.

Finlandiya ve Estonya arasında doğal gaz akışını sağlayan Balticconnector boru hattında tespit edilen olağan dışı basınç düşüşü sebebiyle vanaların kapatılması ve boru hattının onarımının 5 ay süreceğinin açıklanması da fiyatlarda yukarı yönlü baskıya yol açtı.

Ayrıca, Avrupa'da hava sıcaklıklarının düşmesiyle gaz talebinin yükseleceğine yönelik beklentiler de fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturdu.

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal