Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde Türkiye Gündemi Değerlendirildi

AB liderleri, AB Komisyonundan Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerde bulunan Suriyeliler için sağlanacak finansmanla ilgili resmi teklifi gecikmeksizin sunmasını istedi.

25.06.2021-00:28 - (Son Güncelleme: 25.06.2021-01:54)Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde Türkiye Gündemi Değerlendirildi

Avrupa Birliği liderleri, Türkiye'yi yakından ilgilendiren meseleleri görüşmek için Brüksel'de toplandı.

TÜRKİYE KISMI KAMUOYUYLA PAYLAŞILDI

AB Zirvesi sürerken Türkiye ile alakalı görüşmelerin bitmesinden sonra zirve bildirisinin Türkiye hakkındaki kısmı kamuoyuyla paylaşıldı.

AB Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki durumu ve AB-Türkiye ilişkilerini tekrar görüştüğü belirtilen bildiride, Doğu Akdeniz'de güvenli ve istikrarlı bir çevrenin, Türkiye ile karşılıklı faydalı ve iş birliğini geliştiren ilişkilerin, AB'nin stratejik lehine olduğuna işaret edildi.

Bildiride, Doğu Akdeniz'de gerginliğin düşmesinin olumlu karşılandığı ve bunun devam edilmesi gerektiği açıklandı.

AB'nin Türkiye ile aşamalı, orantılı ve geri dönülebilir şekilde ortak menfaatleri içeren pek çok alanda iş birliğini arttırmaya hazır olduğuna dikkat çekilen bildiride, AB liderlerinin AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine hakkında yetkilendirme için teknik çalışmaların başlamasını not ettiği vurgulandı.

GÜMRÜK BİRLİĞİ ELE ALINDI

Gümrük Birliğinin güncellenmesine dair yetkilendirmenin, AB Konseyi'nde ilave yönlendirme ile kabul olabileceğini ifade eden bildiride, şu an ki Gümrük Birliğinin uygulanmasında yaşanan sorunların çözülmesi ve bunun AB üyesi bütün ülkelere etkin bir şekilde uygulanması gerektiği belirtildi.

Bildiride, AB liderlerinin göç, sağlık, iklim, terörle mücadele ve bölgesel meseleler gibi karşılıklı çıkara dayalı konularda Türkiye ile yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını not ettiği ifade edildi.

SURİYELİLER İÇİN SAĞLANACAK FİNANSMAN TEKLİFİ KONUŞULDU

Bildiride, "AB Konseyi, AB Komisyonuna Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin diğer bölümlerindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı için resmi teklifi gecikmeksizin sunması çağrısını yapmaktadır." denildi.

KIBRIS KONUSU DEĞERLENDİRİLDİ

Kıbrıs meselesindeki çözümün siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federasyon temelinde oluşabileceği yönündeki AB tezine dikkat çekilen bildiride, AB liderlerinin kapalı Maraş'ın statüsünün öneminin altı çizildiği ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması için çağrıda yapıldığı ifadeleri yer aldı.

AB Konseyi, İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan Kıbrıs konulu görüşmelerin, resmi müzakerelerin başlamamasına üzüntü duyulduğunu ve AB'nin süreci desteklemede aktif rol oynamaya devam edeceğini kaydetti.

''BÖLGESEL KRİZLERİN ÇÖZÜMÜNE OLUMLU KATKI YAPMASINI BEKLEMEKTEDİR''

Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili gelişmelerin endişe kaynağı olduğu yer aldığı bildiride, siyasi partilerin, insan hakları savunucularının ve medyanın hedef alındığı ileri sürülerek, bunların demokrasi, hukukun üstünlüğü ve kadın haklarında gerilemeye sebep olduğu iddia edildi.

Bildiride, "AB Konseyi, bölgesel barış ve istikrarda Türkiye ve AB'nin ortak çıkarları doğrultusunda Türkiye ve tüm aktörlerin bölgesel krizlerin çözümüne olumlu katkı yapmasını beklemektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR