Atama skandalı: Bozbey'in akrabalarına kamusal görev!

Bursa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in yeğeni Furkan Bozbey'i Bursa Kent Yapı İmar Bilişim Enerji (BURKENT) yönetim kurulu başkanı olarak ataması, kamuoyunda geniş bir tartışma yarattı. Aynı şekilde, Bozbey'in baldızı Sezen Uğurlu'yu da Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na ataması da büyük tepkilere neden oldu. Özellikle oyuncu Şahan Gökbakar'ın sert tepkisiyle birlikte, atamaların etik olup olmadığı ve akrabalık ilişkilerinin kamusal görevlere olan etkisi yeniden gündeme geldi.

07.05.2024-10:28 - (Son Güncelleme: 07.05.2024-15:19) Atama skandalı: Bozbey'in akrabalarına kamusal görev!

Bursa'da Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in yeğeni Furkan Bozbey'i Bursa Kent Yapı İmar Bilişim Enerji (BURKENT) yönetim kurulu başkanı olarak ataması, kamuoyunda geniş bir tartışma başlattı. Aynı şekilde, Bozbey'in baldızı Sezen Uğurlu'yu da Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı'na ataması da büyük tepkilere neden oldu. Bu atamalar, atama sürecinde liyakat ve şeffaflık ilkelerine uygunluk konusunda sorgulamalara yol açtı ve akrabalık ilişkilerinin kamusal görevlere olan etkisini yeniden gündeme getirdi. Bozbey'in yeğenine ve baldızına yönelik atamalarının yarattığı tartışmaların merkezinde, adil ve şeffaf bir kamu yönetimi anlayışının olup olmadığı yatıyor. Atamaların, liyakat ve ehliyet ilkeleriyle mi yoksa aile ilişkileri ve yakınlıklarla mı yapıldığı, birçok kesim tarafından sorgulanıyor.

Konuyla ilgili olarak gazeteci Gürkan Hacır'a konuşan Bozbey, atamaların sadece düşünülen bir şey olduğunu ve hayata geçirilmediğini belirtti. Ancak, kamuoyu bu açıklamaları yetersiz buldu ve daha fazla şeffaflık ve hesap verebilirlik talep etti.

Şahan Gökbakar’dan tepkili mesaj

Oyuncu Şahan Gökbakar da sosyal medya üzerinden, baldızı Sezen Uğurlu'nun atamasına sert tepki gösterdi. Gökbakar, Bozbey'e yönelik eleştirilerini sürdürerek, görevden alınana ve Bursalılardan özür dilenene kadar her gün Bozbey'in karşısında olacağını belirtti.

Bu atamaların, siyasi etik ve kamu yönetimi açısından değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Şeffaf ve adil bir yönetim anlayışının sağlanması, halkın güvenini kazanmak için önemlidir. Kamu görevlilerinin akrabalarını veya yakın çevrelerini göreve getirirken, liyakat ve ehliyet ilkelerine uygunluğu sıkı bir şekilde gözetmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde, toplumda güvensizlik ve adaletsizlik algısı oluşabilir.


Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal