Asgari ücrete gelen zamdan sonra KYK fiyatları da değişti: 2022 KYK ücretleri ne kadar? KYK başvurları başladı mı? İşte merak edilenler

Geçtiğimiz haftalarda üniversite sınavına giren öğrencilerin en çok merak ettiği konulardan biri KYK başvuru tarihleri ile ücretleri. Bizde sıklıkla aratılan 2022 KYK ücretleri ne kadar? KYK başvuruları başladı mı? Sorularını sizler için cevapladık.

02.07.2022-10:01 - (Son Güncelleme: 02.07.2022-10:01) Asgari ücrete gelen zamdan sonra KYK fiyatları da değişti: 2022 KYK ücretleri ne kadar? KYK başvurları başladı mı? İşte merak edilenler

Milyonlarca öğrencini gözü kulağı KYK yurtlarının başvuru tarihlerinde. Asgari ücrete yapılan yüzde 30’luk zammın KYK yurt fiyatlarına herhangi bir yansıması olup olmayacağını merak edenler, soluğu arama motorlarında aldı. Bizde en çok aratılan 2022 KYK ücretleri ne kadar? KYK başvuruları başladı mı?

2022 KYK başvuruları ne zaman?

Birçok öğrencinin en çok merak ettiği soruyu hemen cevaplayalım. 2022 KYK başvuruları henüz başlamadı. Yeni dönem KYK başvurularının ekim ayında başlanması bekleniyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda başvuruların e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmesi bekleniyor. 

Kimler KYK’ya başvurabilir? 

Bir diğer merak edilen konu ise kimler KYK yurtlarına başvurabilir? Sorusu. Bizde KYK yurtlarına başvurabilmek için gerekli olan şartları sıraladık; 

a) Örgün eğitim veren bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması.

b) Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları dışında bulunması.

c) Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olmaması.

ç) Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmaması.

d) Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası almamış olması.

e) Uluslararası öğrencinin, öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu ikamet izni belgesi ile pasaportunun onaylı suretini ibraz etmiş olması.

f) Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmaması.

g) Kamu personeli olmaması.

ğ) Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunması.

h) Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olması.

2022 KYK ücretleri ne kadar olacak?

KYK ücretleri henüz belli olmadı. Ancak Geçen yıl en düşük 275 TL, en yüksek tutar ise 600 TL olmuştu. Bu yıl ise en düşük tutarın 300 TL, en yüksek tutarın ise 700 TL olacağı konuşuluyor. 

Mihrab Kurt
mihrabkurt@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal