Asgari Ücret Toplantıları Başlıyor

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı pazarlığı için süreç bu hafta başlıyor. İlk toplantı 1 Aralık çarşamba günü yapılacak.

28.11.2021-18:51 - (Son Güncelleme: 28.11.2021-19:11)Asgari Ücret Toplantıları Başlıyor

Milyonlarca asgari ücretlinin zam oranının belirleneceği toplantılar, yeni haftada başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını ise 1 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 'Bu rakamın toplumu tatmin edecek, bir seviyede olacağına inanıyorum.' ifadelerini kullanmıştı.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTILARI 1 ARALIK GÜNÜ BAŞLIYOR

Komisyon ilk toplantısını, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yüz yüze gerçekleştirilecek. Toplantıda yeni yıldan itibaren geçerli olacak olan artış için, işçi ve işveren kesimi temsilcileri bir araya gelip toplanacak.

ASGARİ ÜCRET İÇİN MASADA KİMLER VAR?

Zam masasında işçileri, Türk-İş, Hak-İş ve Disk, işvereni ise TİSK temsil edecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, zam oranının, enflasyonun üzerinde olacağı mesajını geçmiş olduğumuz günlerde vermişti.


Görüşmelerde, vergi indirimi dahil bir çok seçenek ek olarak masada yer alacak. Asgari ücret net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Yeni yılda geçerli olacak ücretin, aralık ayının ilk yarısında tespit edilmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLABİLİR?

Yüzde 30 artış demek, 2022 yılında asgari ücretin brüt 4.650 lira olacağı anlamına geliyor ki, çalışanın eline geçecek net ücret de 3.673 lira civarında olacaktır.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal