Son Dakika Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Asgari Ücret Hakkında Açıklama Yaptı!

Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret hakkında yaptığı açıklamalarda görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

23.11.2021-10:08 - (Son Güncelleme: 25.11.2021-17:44)Son Dakika Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Asgari Ücret Hakkında Açıklama Yaptı!

Son dakika gelen bilgilere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret hakkında son açıklamalarda bulundu.

BAKANLIK VE TÜRK-İŞ ANLAŞMAYA ÇOK YAKIN

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin konu ile ilgili yaptığı son açıklamalarda asgari ücret görüşmelerinde anlaşmanın çok yakın olduğunu belirterek şu ifadelerde bulundu;  "Asgari ücretin toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. Türk-İş ile de bu konuda uzlaşmaya yakınız."

ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA UZLAŞACAĞIZ

Bakan Bilgin asgari ücretin vatandaşı rahatlatacağının altını çizerek yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; "İlk veriler asgari ücrette uzlaşacağımız yönünde. Destek doğrudan işçiye verilecek, işverenin hesabına yatmayacak"

ASGARİ ÜCRET BU SENE ERKEN BELİRLENECEK

Bakan Bilgin kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalarda önceki seneler gibi vatandaşı bekletmeyeceklerini belirterek şu sözleri söyledi; "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde"

GÖRÜŞMELER 1 HAFTADA SONUÇLANACAK

Bakan Bilgin konuşmasının devamında  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ile 1 hafta içinde anlaşacaklarını düşündüğünü belirterek şu açıklamalarda bulundu; "Ben de ilk haftada bitirme kararındayım. Ben olur görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde; haftanın başında ve sonunda görüşürüz" 

KADEMELİ VE BÖLGESEL ASGARİ ÜCRET OLMAYACAK

Yasalara göre kademeli ve bölgesel asgari ücret uygulamasının hayata geçmeyeceğinin altını çizen Bakan Bilgin konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "Yasalarımıza göre kademeli asgari ücret olmaz, bölgesel asgari ücret olmaz. İşletme büyüklüğüne göre asgari ücret olmaz."

ASGARİ ÜCRET ARTIŞ OLASILIKLARI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücret zammı ile ilgili detayları paylaştı. Verilen bilgiye göre, bakanlık özel bir araştırma yaptırarak, sektörel asgari ücret uygulamasını da değerlendiriyor. Belirlenecek asgari ücretin enflasyonunun ne kadar üzerinde olacağına ilişkin alternatifler ortaya kondu. Enflasyon artı 8-10 puan önerilerinin değerlendirildiği, bunun da 3 bin 600 lira civarında bir rakam edeceği belirtiliyor. 

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal