Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden sanatseverleri heyecanlandıran müzikal!

Antalya sanatseverlerini heyecanlandıran bir müzikal gösterisine hazırlanıyor. Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), Geleneksel Türk Tiyatrosu'nun en önemli eserlerinden "Kanlı Nigar" müzikalini, Cem İdiz'in besteleriyle izleyicilere sunacak.

12.02.2024-12:22 - (Son Güncelleme: 12.02.2024-12:22) Antalya Devlet Opera ve Balesi’nden sanatseverleri heyecanlandıran müzikal!

15 Şubat Perşembe akşamı Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahnelenecek olması beklenen müzikalin konusu ise oldukça ilgi çekici. Hayatın içinden izler taşıyan müzikalde önemli sanatçılarda yer alacak.

Müzikalin konusu!

Müzikal konusu hakkında bilgiler aktaran Antalya DOB, eser hakkında şu bilgileri paylaştı: Kendi ayakları üzerinde duran, kocasından şiddet görmüş kadınları çatısı altında toplayan, kızıyla beraber fal bakıp bohça açarak geçimini sağlayan bir kadının hikâyesini anlatan eser, Haldun Özörten tarafından sahneye koyuldu; Antalya DOB korosu, Mahir Seyrek tarafından hazırlandı.

Antalya devlet opera ve balesi Kanlı nigar müzikali

2 perdede sahne alacak!

Kimler ve ne şekilde müzikalde yer alacak? ; Eserde Antalya DOB orkestrasını şef Ömer Yöndem yönetecek. Başkemancılığı Demet Emen'in üstlendiği eğlenceli müzikalde dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, koreografi Serhat Nüfusçu ve ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor. İki perde sahnelenen eserde "Kanlı Nigar"ı Semiha Boran, "Hamdi"yi Fatih Şanal, "Haydar"ı Toygarhan Atuner, "Şetaret"i Zişan Damcıoğlu, "Letafet"i Arzu Yaman, "Hüsrev"i Enis Ok, "Rumelili"yi Ercan Uğur, "Laz"ı Ferdi Uslu, "Acem"i Baturalp Bilgili, "Ülfet"i Selin Telek, "Nefaset"i Selda Serdar, "Mahallenin Meraklısı"nı Ceren Aytekin, "Naci"yi Mustafa Özşamlı ve "İhtiyar" rolünü ise Emre Aytekin canlandıracak.

 ‘‘Günümüz kadınlarına ilham olacaktır.’’

Antalya devlet opera ve balesi Kanlı nigar müzikali

Hikaye 1900'lerin İstanbul'unda geçmektedir. Besleme olarak yetiştiği evden küçük yaşta kaçan Nigar, yıllar sonra kızı Letafet, kalfası Şetaret, bahtsız besleme Nefaset ve dilsiz Ülfet ile eski mahallesine döner. Mahallelerine yeni gelen kadınları merak eden ahali, gece vakti Nigar'ın evini rahatsız etmeye başlar ve olaylar böyle gelişir. Tek başlarına bir erkeğe ihtiyaç duymadan yaşayabileceklerini herkese ispatlayan kadınlar, bu yönleriyle günümüz kadınlarına ilham olmaktadır.

Züleyha Koyunoğlu
zuleyhakoyunoglu@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En Çok Okunanlar

Modal