Anneler Günü Ne Zaman?

Mayıs ayına artık sayılı günler kalmasıyla birlikte, son günlerde vatandaşlar da anneler için özel ve anlamlı gün olan Anneler Günü ile ilgili araştırma yapmaya başladı. Peki, Anneler Günü ne zaman? Bu yıl Anneler Günü ne zaman, hangi gün kutlanacak?

25.04.2021-16:00 - (Son Güncelleme: 25.04.2021-16:00)Anneler Günü Ne Zaman?

Anneler Günü, evlatlarını yetiştirirken hiçbir fedakarlıktan çekinmeyen ve çocuklarına karşı karşılıksız derin sevgi besleyen anneleri sevindirmek ve onurlandırmak bakımından bir hayli önem taşıyor. Tüm dünyada her sene farklı zamanlarda kutlanan Anneler Günü'ne ilişkin bilgiler, ülkemizde de son zamanlarda sıklıkla araştırılıyor.

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Anneler Günü hazırlıkları her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden başladı. Ülkelere göre kutlama tarihleri değişen bu anlamlı gün, Türkiye'de mayıs ayının ikinci haftasının pazar günü kutlanıyor. Yani bu yıl içerisinde Anneler Günü 9 Mayıs'a denk geliyor.

ANNELER GÜNÜNÜN TARİHÇESİ NEDİR?

Anneler Günü'nün nereden ortaya çıktığı ile ilgili birçok rivayet farklı rivayet bulunuyor. Bu rivayetlerden en çok konuşulanı ise ABD'nin Virginia eyaletinde ikamet eden öğretmen Anna Jarvis isimli bir kadının, 1905 yılında vefat eden annesi için her yıl kutlama yapmak istemiştir.

Bu kutlama tarihte ilk kez, 1908 yılında bir okul içerisinde 407 çocuk ve anneleri ile birlikte gerçekleşmiştir. Anna'nın bu girişimi ise, temsilciler meclisi tarafından uygun görülmemiş, resmiyete kavuşturulmamıştı. Anna bu durumu, medya ve politikacıların önde gelen isimleri ile paylaşmış, bu çabalar sonunda 1914 yılının ikinci pazarı anneler günü olarak ilan edilmiştir. Bir süre sonra da anneler gününün ticarileştiğini gören Anna, davalar açmış fakat hiçbirisini ne yazık ki kazanamamıştır.

Öte yandan Anneler günü geleneğinin Antik Yunanların Yunan mitolojisinde de bulunuyor. Bu özel gün Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamaları ile başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ANNELER GÜNÜ HEDİYE ÖNERİLERİ

1) Buket Çiçek

2) Kutu Çikolata (özel çikolatalı, çiçek meyveler)

3) Küçük Ev Aletleri

4) Züccaciye, Mutfak Eşyaları

5) Giyim Eşyası

6) Takılar (Kolye, Küpe, Saat.. vb.)

7) Fotoğraf Çerçevesi

8) Duvar Saati

9) Annelere Özel Ödül Plaketleri (yılın annesi, yıldızım sensin vb.)

10)Annenizin hoşuna gidecek aranızda olan bir hikayeye yönelik bir eşya.

11)Annenize yemek hazırlayın.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal