Altın fiyatlarında risk iştahı depremi: Son 7 ayın dip seviyesine geriledi

Altın piyasalarında ABD hükümetinin kapanmaktan son anda kurtulmasıyla oluşan risk iştahı depremi yaşanıyor. Ons altın son 7 ayın en düşük seviyesine gerilerken, gram altın ise iç piyasada altının gram fiyatı ise 1626 lira seviyesinden işlem görüyor.

02.10.2023-10:36 - (Son Güncelleme: 02.10.2023-17:42)

ABD’de hükümetin kapanmaktan son anda kurtulması sebebiyle artan risk iştahı Altın fiyatlarına önemli bir darbe vurdu. Başkan Joe Biden’ın cumartesi gecesi senatodan çıkan uzlaşı tasarısını imzalamasıyla küresel piyasalar yeşillendi.

Yaşanan gelişmeler sonrası altın fiyatları, doların güçlü seyri karşısında yaklaşık 7 ayın dip seviyesine gerilerken yatırımcılar bu hafta açıklanacak istihdam piyasası verileri öncesinde pozisyon aldılar.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı 1842 dolardan işlem görüyor.

İç piyasada altının gram fiyatı 1626, çeyrek altın 2 bin 655 liradan satılıyor.

Dolarda kademeli artış devam ediyor

Dolar/TL'de kademeli yükseliş devam ediyor. 

Bankalararası piyasada dolar/TL 27,46, euro/TL 29,06 seviyesinde işlem görüyor. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), cuma günkü kararında Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardı.

Kuruluştan yapılan açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye'nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB'nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Altın Fiyatları

ABD’de kapanma riski sona erdi

ABD Senatosu, 2023 mali yılının bitimine saatler kala federal hükümete 45 günlük finansman sağlayacak geçici bütçe tasarısını onayladı. Tasarı, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nin ardından Demokratların hakimiyetindeki ABD Senatosu'nda da kabul edildi.

Tasarının Temsilciler Meclisi'nde 91'e karşı 335 oy, Senato'da da 9'a karşı 88 oyla kabul edilmesinin ardından, ABD Başkanı Joe Biden, 2023 mali yılının bitimine 1 saatten az kala, hükümetin kapanmasını önleyecek geçici bütçe tasarısını imzaladı.

Biden, tasarının Kongre'den geçmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, bugün Temsilciler Meclisi ve Senato'daki iki partili çoğunluğun "milyonlarca çalışkan Amerikalıya gereksiz acı verecek gereksiz bir krizin" önlenmesi için hükümetin açık tutulması yönünde oy kullandığına dikkati çekti.

Analistler, ABD hükümetinin kapanma riskinin şimdilik ortadan kalktığını ve hafta başından itibaren yoğunlaşacak makroekonomik verilerin yatırımcıların odağına yerleştiğini belirterek, bu hafta ülkede açıklanacak istihdam raporundaki verilerin iş gücü piyasasındaki gidişata ilişkin vereceği sinyallerle piyasalarda oynaklığı artırmasının beklendiğini söyledi.

Özellikle cuma günkü tarım dışı istihdam verisinin fiyatlamalar üzerinde etkili olmasının beklendiğini aktaran analistler, hafta boyunca ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin açıklamalarının yanı sıra bugün Fed Başkanı Jerome Powell'ın sözle yönlendirmelerinin de yakından takip edileceğini ifade etti.

Analistler, ABD'de iş gücü piyasasının Fed'in "şahin" adımlarına karşın hala çok sıcak olduğunu hatırlatarak, bu hafta açıklanacak istihdam raporundaki verilerden alınacak sinyallerin bankanın politika adımları üzerinde etkili olabileceğini dile getirdi. (Haber7)

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal