Kur Korumalı Mevduat dönemi sona ediyor: Düşüş ivmesi devam eriyor

Yeni ekonomi yönetimiyle beraber geri plana atılmaya başlanan Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) düşüş devam ediyor. Son 5 hafta KKM’den 103 milyar liraya varan çıkış gerçekleşti. İşte detaylar…

02.10.2023-10:30 - (Son Güncelleme: 02.10.2023-17:42)

Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) yaşanan düşüş devam ediyor. Türk lirası mevduatı teşvik edici adımlar atılıyor. Kur korumalı mevduat hesaplarından çıkış sürüyor.

Düşüş serisi 5'inci haftaya girdi, toplam 103 milyar lira tutarında çıkış yaşandı.

KKM’de düşüş devam eder mi?

TRT Haber’in yer verdiğine göre; TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Ali Oğuz Diriöz, konuyla ilgili şu yorumda bulundu:

"Türk lirası güçlendikçe, bu sistemin eninde sonunda işlevini tamamlayıp bitirileceği bekleniyordu. KKM'den birden değil kademeli bir çıkışın gerçekleşeceği yönünde bir irade temsil edildi bu da ekonomide şok etkisi yaratmadan, kademeli olarak TL'nin tercih edilmesine yönelik atılan adımların bir sonucu olduğunu görüyoruz."

Kur Korumalı Mevduat

KKM 3,3 trilyon liraya geriledi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, kur korumalı mevduatlar geçen haftaya göre 2 milyar 100 milyon lira düştü ve 3 trilyon 300 milyar liraya geriledi.

KKM’den çıkış sürecek mi?

Kur korumalı mevduat hesaplarından çıkışın süreceğini belirten Diriöz şöyle konuştu:

"Kur korumalı mevduatta faizler düşürülüyor, buna karşılık Merkez Bankası düzenli olarak politika faizlerini artırıyor. Bu da TL'de kalmanın daha cazip, KKM'de ve dövizde kalmanın ise daha az tercih edilen bir sistem olmasını ortaya koyuyor. Benim öngörüm önümüzdeki aylarda haftalarda bu çıkışın kademeli olarak devam edeceği yönünde."

Kürşat Muratcan Kılıç
kursat@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal