Altılı Masa’nın işini zorlaştıracak depremzedelerinde katıldığı anket sonuçları ortaya çıktı

6'lı masada, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in masayı terk etmesiyle birlikte alevlenen ve tekrar masaya geri dönüp Kılıçdaroğlu'nun adaylığına şartlı onay vermesiyle başlayan krizler silsilesi devam ederken önemli bir araştırmaya imza atıldı.

14.03.2023-11:56 - (Son Güncelleme: 14.03.2023-17:58) Altılı Masa’nın işini zorlaştıracak depremzedelerinde katıldığı anket sonuçları ortaya çıktı

6’lı masanın sandıkta yaşayacağı olası yenilgiyi ortaya koyan bir araştırma yayınlandı. 14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlere 2 ay kalmışken 3 bin kişinin geniş katılımıyla yapılan bir kamuoyu araştırması gerçekleştirildi. Yapılan araştırmada özellikle afet bölgesinde yürütülen çalışmalar sonucu destek gördü. Vatandaşlar böyle bir felaketin sonrasında muhalefetin, benzer bir çalışmayı yürütülmeyeceğini işaret etti.

Depremzedeler de dahil edildi

Haber7''de yer alan habere göre, 2023 seçimlerine 2 ay gibi kısa bir süre kala kalasın anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Depremin ardından yapılan ve 3 bin kişinin katıldığı seçim anketinin sonuçlarını Kamuoyu Araştırmacısı İhsan Aktaş, canlı yayında açıkladı. Aktaş yapılan anketin Türkiye’nin farklı bölgelerinden 3 bin kişinin arasında yapıldığını ifade ederken katılımcılar arasında depremzedelerin de olduğunu ifade etti.

Anket sonuçları ortaya çıktı

İşte Aktaş'ın açıkladığı dikkat çeken anket çalışmasından çıkan sonuçlar; 

"6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli deprem, ülkemizin bugüne kadar gördüğüm büyük felakettir"

Evet katılıyorum %96,5 | Hayır katılmıyorum %3,5

"Depremden sonra devletin tüm kurumlarının büyük bir gayretle ve samimiyetle mücadele ettiğini düşünüyorum"

Evet katılıyorum %63,6 | Hayır katılmıyorum %36,4

"AFAD öncülüğünde depremden etkilenen vatandaşlarımızın diğer şehirlere tahliye edilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?"

Olumlu buluyorum %83,6 | Olumsuz buluyorum %16,4

"Sizce Türkiye bu depremlere karşı yeterince hazırlıklı mıydı?"

Hayır hiç hazırlıklı değildi %78,4 | Kısmen hazırlıklıydı %14,3 | Evet yeterince hazırlıklıydı %7,3

Yeniden yapılanma sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan mı yoksa Kemal Kılıçdaroğlu mu daha başarılı olurdu?

Recep Tayyip Erdoğan %65,1 | Kemal Kılıçdaroğlu %34,9

Sizce muhalefet iktidarda olsaydı bölge bir doğal afet ile baş edebilir miydi?

Hayır %67,6 | Evet 32,4

İhsan Aktaş yaptığı açıklamada oy oranlarında AK Parti'nin deprem sonrasında bir kayıp yaşamadığının altını çizdi.

En başından beri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmasına karşı olan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6'lı masa  ortaklarıyla yapılan son toplantı sonrası diğer partilerin Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklamasıyla masadan ayrıldı. 

Akşener'in masayı terk etmesinin ardından Ankara'da siyasi hareketlilik de devam ediyor.  Bu hamlenin ardından İYİ Parti'nin nasıl bir yol cizeceği merak edilirken Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Övür yazısında yapılan son seçim anketinin sonuçlarını duyurdu...

Seçim yaklaşırken anketler gelmeye başladı

İşte Mahmut Övür'ün o yazısı;

Son 48 saat içinde Altılı Masa'da yaşanan kriz, doğası gereği muhalefetin kriz üretme potansiyeli taşımasından kaynaklanıyor.

Çünkü Altılı Masa, Akşener'in dediği gibi ilkeli değil hesaba dayanan bir "proje" ittifakıydı.

Kriz içinde kriz yaşamaları da bu nedenle kaçınılmazdı.

İktidar olma şansları masa dağılmasa da yoktu... Ama velev ki olsalardı bugün partiler arasında yaşanan siyasal kriz o zaman ülke yönetimine yansıyacak ve bedeli çok daha ağır olacaktı.

Bu yüzden hep eski Türkiye'deki "kirli pazarlıklar" üzerine kurulan koalisyon hükümetlerini hatırlatıp uyardık.

Bu gerçeği daha o noktaya gelmeden Altılı Masa'nın taşıyıcı partilerinden İyi Parti'nin Genel Başkanı Meral Akşener açıkladı:

"Bugünlere dayatmalara, kirli pazarlıklara dayanarak geldik. Anlaşıldı ki kişisel hesaplar, şahsi hırslar Türkiye'ye tercih edilmiştir. Kişisel ajandalar uğruna mübah sayılan kuyruklu yalanlar tercih edilmiştir."

Yeniler yutulur iddialar değil bunlar... Dayatmaları anladık da bu "kirli pazarlıklar" neyin nesi? İP Genel Başkanı Akşener, kendi partisini kurtarma hesabıyla masayı terk etmiş olabilir ama suçladıkları isimler bu ülkeyi birlikte yöneteceği partilerin genel başkanları...

Peki, o genel başkanlar birbirleriyle ne pazarlığı yaptı? Kim, kime ne verdi? Asıl hedef Kılıçdaroğlu olsa da pazarlığın diğer ucunda Babacan, Davutoğlu, Karamollaoğlu ve Uysal var. Yol arkadaşları Akşener, onların da içinde olduğu bir "kirli pazarlıktan" söz ediyor.

Peki, kim ne aldı, ne verdi ve şimdi neden susuluyor?

Bu ekibin bir de iktidar olduklarında benzer "kirli pazarlıkların" yapıldığını, "kuyruklu yalanların" söylendiğini ve nelere yol açacağını düşünün.

Küresel güçlerin pusuda beklediği bir zaman diliminde, çok daha vahim "kirli pazarlıkların" yapılmayacağını kim söyleyebilir?

Kastettiği ister milletvekili ister başka bir pazarlık olsun, "tarih yazacağını" söyleyen Akşener'in bu pazarlıkları açık açık söylemesi gerekiyor.

Aksi halde "çamur at izi kalsın" misali söylediği iftira siyasetinden öteye geçmez.

Son bir soru: Eğer Akşener, kendisine Kılıçdaroğlu dayatması olmasaydı bu kirli pazarlıkları açıklayacak mıydı?

Optimar'ın son anketi

Aslında Altılı Masa yaşadığı siyasi krizi aşsa da aşmasa da sahadaki durumları öyle söylendiği gibi parlak değil. Bu gerçek, deprem döneminde de değişmedi.

Aslında Altılı Masa yaşadığı siyasi krizi aşsa da aşmasa da sahadaki durumları öyle söylendiği gibi parlak değil. Bu gerçek, deprem döneminde de değişmedi.

Her seçim öncesi olduğu gibi sokaktan habersiz bir siyaset sınıfı, "yalan medya" manşetlerinin de desteğiyle hep aynı şeyi söyledi:

"Bu seçimde iktidarız..." Sonra da seçmenlerine hayal kırıklığı yaşattılar.

Şimdi de "Geliyor gelmekte olan" demeleri farklı bir sonuç doğurmayacak. Önümde Optimar Araştırma'nın "Yüzyılın Felaketi" diye nitelenen depremin yaşandığı 19-23 Şubat tarihleri arasında 26 ilde 2 bin kişiyle yüz yüze yaptığı bir anket var.

O ankette, "Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna verilen cevaplar şöyle:

AK Parti: Yüzde 40, CHP: Yüzde 25.7, İP: yüzde 10.1, HDP: Yüzde 9.6, MHP: yüzde 7.1, Memleket Partisi: Yüzde 1.7, Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1.2. Saadet Partisi: Yüzde 1.2.

Diğer partilerin oranları 1'in altında...

Cumhurbaşkanı adayları arasında da durum farklı değil:

Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 43.2, Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 13.5, Mansur Yavaş: Yüzde 11.8, Ekrem İmamoğlu: Yüzde 7.4. Akşener'in kavga çıkardığı İmamoğlu, Demirtaş'ın bile gerisinde kalıyor.

Gördüğünüz gibi HDP destek verse de bu sonuç değişmiyor.

Bu tablodan Başkan Erdoğan'ın dediği, "Oturdular, konuştular, dağıldılar" gibi bir sonuç çıkması şaşırtıcı değil.

Akşener partisini kurtarma derdine düştü, o kadar.

Ömer Faruk Ekinci
ekomerfaruk@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal