Almanya'dan Rusya'ya Gözdağı: Ağır Bir Bedel Ödemek Zorunda Kalacaklar!

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Riga'daki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Stockholm'deki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi öncesinde yazılı açıklama yaptı.

30.11.2021-16:39 - (Son Güncelleme: 30.11.2021-17:46)Almanya'dan Rusya'ya Gözdağı: Ağır Bir Bedel Ödemek Zorunda Kalacaklar!

Rusya ile Ukrayna arasında kriz büyürken ülkeler, çıkacak bir olası savaşı engellemek için açıklamalar yapmaya devam ediyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ukrayna'ya yönelik her türlü saldırganlık yapılması durumunda Rusya'nın ağır bedel ödemek zorunda kalacağını söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Riga'daki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı ve Stockholm'deki Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Bakanlar Konseyi öncesinde yazılı açıklama yaptı. İki toplantıda Ukrayna ile ilgili gelişmelerin önemli konu olacağı bilgisini paylaşan Maas, Ukrayna sınırında Rusya'nın askeri faaliyetlerinden büyük endişe duyduklarını vurguladı.

NATO’NUN UKRAYNA’YA DESTEĞİ KESİNTİSİZ

ABD ve NATO’nun açıklamalarının ardından Almanya’da olası bir savaş durumunda Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunacağını açıkladı. Maas, Ukrayna'nın doğusunda ateşkes ihlallerinin ve AGİT'in gözlemci misyonunun engellenmesinin gerginliğin azaltılmasına katkı sağlamadığını aktardı. Bu nedenle bugün NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda Ukrayna ile ilgili durumun tekrar ayrıntılı şekilde ele alınacağını belirten Maas, "NATO'nun Ukrayna'ya desteği kesintisizdir. Ukrayna'nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliği tartışma konusu olamaz. Rusya her türlü saldırganlık durumunda ağır bedel ödemek zorunda kalır." değerlendirmesinde bulundu. Bakan Maas, şimdi gerilimi düşürmek için dürüst ve kalıcı adımların atılmasının önemine işaret ederek, Rusya ile görüşmek için kapının açık olduğunu kaydetti. Maas, ayrıca NATO toplantısında Afganistan'daki durumun da kapsamlı şekilde ele alınacağını ifade etti.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal