Akaryakıtta çifte indirim müjdesi: EPDK'dan yeni kararla tek fiyat uygulaması!

Ekonomik belirsizliklerin gölgesinde, akaryakıt fiyatlarında önemli bir düşüş bekleniyor. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son kararıyla akaryakıt fiyatlarında çifte indirim yapılmasını onayladı.

04.05.2024-13:07 - (Son Güncelleme: 04.05.2024-13:07)

Dolar kurundaki istikrarlı seyir devam ettiği takdirde, pazartesi günü gece yarısından itibaren benzine litre başına 1.80 TL ve motorine litre başına 1.20 TL indirim yapılması bekleniyor. Bu indirim, tüketicilere önemli bir mali rahatlama sağlayacak.

Akaryakıt piyasasının uzman isimlerinden gazeteci Cahit Saraçoğlu'nun aktardığı bilgilere göre, dolar kurundaki ani bir yükseliş yaşanmazsa, indirimler pazartesi gece yarısında yürürlüğe girecek. Bu durumda, ülke genelinde benzin ve motorin fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşanacak.

İstanbul'da benzinin litre fiyatı 42.18 TL'ye, motorinin litre fiyatı ise 40.19 TL'ye düşecek. Ankara'da benzinin fiyatı 43.05 TL'ye, motorinin fiyatı ise 41.29 TL'ye gerileyecek. İzmir'de ise benzinin litre fiyatı 43.3 TL'ye, motorinin litre fiyatı ise 41.35 TL'ye inmiş olacak.

EPDK'nın aldığı kararla birlikte, akaryakıt piyasasında yaşanan fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmesi ve tüketicilerin daha uygun fiyatlarla yakıt temin edebilmesi amaçlanıyor. Bu kararın, tüketicilere ekonomik anlamda bir nefes aldırması bekleniyor.

Akaryakıt fiyatları

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaşayanlar için akaryakıt fiyatlarında beklenen indirim sonrası yeni fiyatlar açıklandı:

Benzin:

- İstanbul: 42.18 TL/litre

- Ankara: 43.05 TL/litre

- İzmir: 43.3 TL/litre

Motorin:

- İstanbul: 40.19 TL/litre

- Ankara: 41.29 TL/litre

- İzmir: 41.35 TL/litre

Bu yeni fiyatlar, tüketicilere yakıt masraflarında önemli bir rahatlama sağlayacak. İndirimlerin pazartesi günü gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.


Resmi Gazete’de yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir kararla, akaryakıt sektöründe önemli bir değişiklik yaşanacak. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karara göre, 15 Mayıs itibarıyla katkılı motorin ile benzinde fiyat farkı olmayacak ve tek fiyat uygulanacak.

EPDK'nın "8370 Sayılı Farklılaştırılmış Akaryakıtlara İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kurul Kararı", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kararla birlikte, farklılaştırılmış akaryakıtlar için artık fiyat farkı uygulanmayacak.

Kararın detaylarına bakıldığında, "DKA (Diğer Kodlu Akaryakıt) olarak kullanılacak mı?" ve "Fiyat farkı uygulanan akaryakıt, sadece tüketicinin talebi doğrultusunda ikmal edilebilir." gibi ibarelerin yürürlükten kaldırıldığı görülüyor. Bu değişikliklerle birlikte, akaryakıt tedarikinde fiyat farkı uygulaması sona eriyor.

Yeni kararın 15 Mayıs itibarıyla yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Bu adımın, akaryakıt sektöründe fiyatlandırma açısından önemli bir dönüşümü başlatacağı öngörülüyor.Ceren Pekşen
cerenpeksen@haber365.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal