AFAD Yozgat'ta 300 Bin Kişiye ''Afet Farkındalık Eğitimi'' Verecek

Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil İbrahim İbiş, 2021 senesinin ''Afet Eğitim Yılı'' ilan edilmesi sebebiyle şehirde 300 bin şahıssa eğitim vereceklerini söyledi.

03.03.2021-13:48 - (Son Güncelleme: 03.03.2021-13:48)AFAD Yozgat'ta 300 Bin Kişiye ''Afet Farkındalık Eğitimi'' Verecek

AFAD Halil İbrahim İbiş, 2021 senesini ''Afet Eğitim Yılı'' ilan edilmesi sebebiyle şehirde 300 bin vatandaşa eğitim vereceklerini belirtti.

İbiş, 1-7 Mart Deprem Haftası dolayısı ile valilik toplantı salonunda basın mensupları ile bir araya geldi.

Türkiye'de meydana gelen depremler ve deprem bölgeleri hakkında bilgi veren İbiş, 2021'in ''Afet Eğitim Yılı'' olarak ilan edildiğini açıkladı.

İbiş,''Bu konuda Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzaladık. Köy muhtarları ve ihtiyar heyetlerine eğitim vermeye başladık. Organize sanayi bölgemizde çalışan işçilerimize yönelik eğitimlerimiz sürüyor. Sivil toplum kuruluşları ile de internet üzerinde çevrim için eğitim verilecek. Bu konuda basın mensuplarımızdan da destek istiyoruz. Hedefimiz il genelinde 300 bin vatandaşa eğitim vermektir'' dedi.

Deprem öncesinde, anında ve sonrasında yapılması gereken doğru davranış biçimlerinin öğrenilmesi gerektiğini açıklayan İbiş, ''Tüm aile fertlerine bunu öğretmeli ve sık sık tatbikatlar yaparak uygulamalıyız. Dolayısıyla herhangi bir deprem anında ne yapacağımıza hemen karar vermek için tatbikatların çok büyük önem taşıdığını biliyoruz. Yine AFAD gönüllülerinin artmasını istiyoruz. Ülkemizde yaklaşık 100 bin AFAD gönüllüsü var bunun bir milyon olmasını hedefliyoruz'' dedi.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR