Adana'da petrol bulundu! Köylüler mutlu

Adana'nın Ceyhan ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na bağlı olan 'Çukurova 1 ve Çukurova 2' adındaki araştırma sahasında petrol keşfedildi. İşte haberin detayları...

23.06.2022-15:22 - (Son Güncelleme: 23.06.2022-16:23)

Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı olan Soysalı Mahallesi'nde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2' adındaki araştırma sahasında 2 yıl boyunca süren çalışmaların ardından petrol bulundu. Petrolün yapılmış olan araştırmalar sonucunda yüksek kalitede olduğu öğrenilirken alanda çalışmalar genişletilmeye başlandı. 

Çalışmalar son hız devam ediyor 

Ayrıca petrol kuyularının olduğu alanlarda ve yollarda çalışmalar hız kesmeden sürmeye devam ederken ‘Mud-Pit' havuzunun da kurulduğu görüldü. 


‘’Burada petrol yok denildi’’ 

Diğer yandan 1960'lı yıllar içerisinde yabancı şirketlerin gelip sahada araştırmada bulunduğu ve bunun üzerine ‘Burada petrol yok' denilerek kuyularının üzerinin kapatıldığı bilgisi öğrenildi. 1998 Ceyhan Depremi'nden ardından ise yine sahada araştırma yapıldığı ve bu kez de bin 500 metre derinliğe inildiği ve tekrar ‘Burada petrol yok' denilerek kuyunun kapatıldığı ileri sürüldü. Öte yandan son 2 yıldır ise bölgede Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın yapmış olduğu aramada bin 350 metrede petrol bulduğu bilgisi öğrenildi. ‘Çukurova 1' adındaki araştırma sahasından çıkan petrolün ‘yüksek' kalitede olduğu bunun üzerine ise başka kuyuların açıldığı bilgisi öğrenildi. 

Köylüler bu duruma mutlu 

Dron ile kayda alınan alanlarda çalışmanın sürmeye devam ettiği görülürken doğduğundan bu zamana kadar köyde yaşamını sürdüren 66 yaşındaki İsa Sezgin konuya yönelik, “Mısır sulaması yapılırken 1998 yılında suyun içerisinde siyah bir maddenin çıktığı ve bununda mısırı bozduğu görüldü. Bunun üzerine tarla sahibi maddeyi götürüyor ve petrol olduğu ortaya çıkıyor. Şimdi 2 kuyudan verim alınıyor. Buradan günlük 2-3 tanker petrol gidiyor. Bu memleket için çok olumlu bir şey. Buradan petrolün çıkması faydalı olur” diye söyledi. 

‘’Bizim insanımız petrolü buldu’’

Söz konusu köyde 14 kuyu açılacağını öğrendiğini aktaran Sezgin, “Buraya tırlarla malzeme geliyor. Demek ki büyük bir şeyler var ki geliyor. 1967 yılında ben çocukken buraya yabancılar geldi ve 20-30 metrelik kuyu açıp ‘Burada bir şey yok' deyip çekip gittiler. Ancak en sonunda bizim insanımız buldu bu petrolü. Mutlaka burada petrol var. Yabancı burada sana para kazandırmaz. Burada Türkiye'nin kalkınması, para sahiplerinin elini çekmesi demek. Ne zaman sen muhtaç olursun yabancı gelir buraya parasıyla para kazanır. Sende yarı aç, yarı tok kalırsın” diye ifade etti. 

Diğer yandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez kısa bir süre önce bir gazeteye "Adana'daki petrol keşfini yakında ilan edeceğiz" diye açıklama yapmıştı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde TPAO'ya, Adana'da 15 bin 398 hektar yüz ölçümüne sahip saha adına 5 yıl süreyle petrol arama ruhsatı verildi.

Hüsna Gizem Güven
husnagguven@gmail.com
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal