Adalet Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman, Başvuru Şartları Nedir?

Adalet Bakanlığı bünyesinde çalıştırmak üzere yüzlerce personel alacağını duyurdu. Resmi Gazete’de yayımlanan personel alımının hangi şartlarda, kadrolarda ve tarihlerde yapılacağı merak konusu. Detayları sizler için derledik.

28.12.2021-17:45 - (Son Güncelleme: 28.12.2021-17:45)Adalet Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman, Başvuru Şartları Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’nda görev almak üzere 410 kişi açıktan, 140 kişi naklen olmak üzere toplamda tam 550 icra müdürü ve müdür yardımcısına iş ilanı açılacak. Resmi Gazete’de yayımlanan habere göre personeller nisan ayında ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek sınavla bakanlık bünyesinde yer alan iş ilanlarına başvurabilecek. İşte detaylar…

SINAV BAŞVURU TARİHLERİ

Hukuk Fakültesi, Adalet Meslek Yüksekokulu veya Adalet Meslek Eğitimi’ne sahip olan adayların başvuracağı kadro için nisan ayında gerçekleşecek sınava başvuru tarihleri 16 – 23 Şubat 2022 olarak belirlendi. 

Sınava girmek isteyen adaylar belirlenen tarihler arasında ÖSYM resmi internet sitesi üzerinden sınava başvuru yapacaklar. Sınav ücreti 300 TL olarak belirlendi. Ücret, yine ÖSYM sitesinden e- işlemler / ödemeler bölümünden ödenecek. Yazılı sınavda 35 sorudan oluşan genel yetenek ve genel kültür ile 45 sorudan oluşan alan bilgisi testi uygulanacak. Personel alımı için yapılacak yazılı sınav 3 Nisan 2022 Pazar günü gerçekleştirilecek.


BAŞVURU ŞARTLARI

Başvuranların icra müdür ve icra müdür yardımcısı olarak atanabilmeleri için İcra Müdür ve Yardımcıları ile İcra Kâtiplerinin Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 3 üncü maddesinde belirtilen aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

- Türk vatandaşı olmak,

- Yazılı sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle otuz beş yaşını doldurmamış olmak, (Doğum tarihi: 01/01/1987 ve daha sonra olanlar)

- Hukuk fakültesi, adalet meslek yüksekokulu, meslek yüksekokullarının adalet bölümü veya adalet meslek eğitimi ön lisans programı mezunu olmak (lisans/ön lisans alan kodu 3209, 1102, 9339 veya 6352 olanlar),öğrenim yabancı ülkede yapılmış ise denklik belgesi almış olmak,

- Görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

- Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,

- Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflâs, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

- Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

- Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak ya da askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak şartı aranır. 

DNC Medya
DNC Medya
bilgi@haber365.com.tr
YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Modal