ABD’den Kovid-19 Antikor İlacına İzin Çıktı

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını 51 milyonun üzerinde kişiye enfekte olurken, ABD Gıda ve  İlaç Kurumu (FDA),deney aşamasında olan ilk koronavirüs antikor ilacı olan ‘Bamlanivimab’ın’ acil durumlar için kullanılmasına izin verdi.

10.11.2020-15:17 - (Son Güncelleme: 10.11.2020-15:44)ABD’den Kovid-19 Antikor İlacına İzin Çıktı

Bütün dünyayı etkileyen salgın nedeniyle çeşitli ilaç ve aşı çalışmaları devam ediyor. Kovid-19 ile mücadelede yardımcı olması hedeflenen antikor ilacının ise acil durumlarda kullanılmasına, ABD’de izin verildi.

ABD, Kovid-19 ile mücadele kapsamında pozitif vakanın en yüksek oranlarda seyrettiği ve salgın sebebi ile hayatını kaybedenlerin ciddi oranlarda seyrettiği ülke oldu. ABD Gıda ve İlaç Kurumu ise Kovid-19 salgını ile ilgili yeni bir karara vardı. Eli Lilly tarafından üretimi gerçekleştirilen ve hala deneysel süreçteki ilk Kovid-19 antikor ilacı ‘Bamlanivimab'ın’ acil durumlarda kullanılmasına müsaade edildi. FDA’nın yaptığı açıklamada Bamlanivimab ilacının, 12 yaşını geçmiş, hastaneye kaldırılmasına gerek olmayan, ilk ve orta dereceli pozitif vakalara serum olarak, tek kez olmak üzere kullanılması uygun görüldü. Bamlanivimab isimli antikor ilacın, bağışıklık sisteminin Kovid-19’la mücade etmesi hedeflenirken, tedavinin etkisine ve güvenilirliğine yönelik ek testler ise hala uygulanıyor.

İlacın testlerinin gerçekleştiği aşamada elde edilen ilk bilgiler doğrultusunda ilacın, Kovid-19'un vücuttan daha çabuk atılmasına yardım ettiği ve hafif, orta dereceli vakaların hastaneye kaldırılmasını önleyebileceği tespit edildi.

Diğer yandan test aşamasındaki ilacın, hastanedeki hastalarda bir etkisi olmadığı ortaya konuldu. Uzmanlar ise bu ilacın, korona salgınına karşı aşı geliştirilmesi aşamasında Kovid-19 ile mücadeleye destek olacağını aktarıyor.

YORUM YAZ..

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR